Nvidia GeForce GTX 275: İyi Zamanlanmış Karşı Atak?

10 dolarlık aralıklarla pazarda konumlanan 31 farklı ekran kartı görmeye hevesli sadist kullanıcılardan biriyseniz bugün sizin şanslı gününüz. Dün sadece ATI’nin yeni Radeon HD 4890 1 GB modeli pazara çıkmadı aynı zamanda Nvidia da aynı fiyat aralığındaki ve GTX 260 Core 216 ile GTX 285 arasında başarım gösteren GeForce GTX 275 (bizim denemelerimize göre GTX 285’e daha yakın başarım sunuyor) modelini tanıttı.

Bu iki tanıtımın aynı güne denk gelmesinin bir şans olduğunu iddia etmiyoruz. Firmaların bir birine çelme takma yarışında olduğu açık bir gerçek.

Bir tarafta Radeon HD 4850, 4870 ve 4870 X2 gibi başarılı duyurulara imza atmış bir ATI var ve kırmızı takım herkese duyuracak yeni ürünleri olduğunu göstermek istiyor. Yenilenmiş RV790’ın on ay önce pazara çıkan RV770’in başarılı bir devamı olduğu bir gerçek.

Diğer taraftaysa ATI’nin RV770 hamlesiyle şaşkına dönen ve arka arkaya ciddi fiyat indirimlerine giderek rekabette geri kalmayan bir Nvidia yer alıyor. Yeşil takım artık kendilerinin de çekici fiyatlı ve yüksek başarımlı ürünler pazara sürebileceğini göstermek istiyor.

Safları Sıklaştıralım

Nvidia GT200 mimarisinde “bir işparçası işleme hattını kapatalım” yaklaşımını çoktan kullandı ve ortaya GeForce GTX 260 Core 216’yı çıkarmıştı. GeForce GTX 260 Core 216 şu an zaten Radeon HD 4870 1 GB ile başa baş rekabet edebiliyor. Sonuç olarak Nvidia’nın yeni bir şey daha hızlı bir şey çıkarması gerekiyordu.

Nvidia GeForce GTX 275: İyi Zamanlanmış Karşı Atak?

GTX 285 tarafından pazardan kaldırılan GeForce GTX 280’in eksiği aynı GTX 260’ta olduğu gibi 28 ROP’a ve 448-bit veriyolu genişliğine sahip 896 MB belleğe sahip olmasıydı. Nvidia aynı GPU’dan iki tanesini birleştirerek GTX 295’i kısa bir süre önce piyasaya sürmüş ve başarılı olmuştu.

Nvidia yeni çıkaracağı ürününün fiyatını bir sır gibi sakladı ve bunu rakibini sıkıştırmak için kullandı. Hedefini çok önceden belli etseydi ATI ona göre davranarak Radeon HD 4890 modelinde farklı bir fiyat politikası izleyebilirdi. Ancak bütün bunlara rağmen dedikoduları engellemek mümkün değil ve bu söylentiler yeni kartın 249 $ civarında bir fiyata sahip olacağını söylüyor. Ne tesadüftür ki tam da dün duyurulan ATI’nin Radeon HD 4890 1 GB modeliyle aynı fiyat aralığı seçilmiş. Ancak GTX 275 Nisan ayının ortasına kadar stoklara girmeyecek, yani bir iki hafta daha bu kartı satın alamayacaksınız (Radeon HD 4890 için böyle bir durum söz konusu değil).

Son olarak denemelerimizi yaparken kullandığımız sürücülerin henüz beta aşamasından çıkmadığını belirmemiz gerekiyor. Bu etmenlerin hepsi bir arada düşünüldüğünde bu yazıya inceleme denemek yerine öninceleme demek daha doğru. Donanımsal olarak elimize gelen ürün son halini almış ancak ATI’nin ne yaptığını gördükten sonra kimse Nvidia’nın iki hafta içerisinde değişiklik yapmayacağının garantisini veremez.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın