NVIDIA GeForce FX – Krala Karşı Kaba Kuvvet

Intro

Kasım ayında, NVIDIA yeni GeForce FX GPU’sunu Las Vegas Comdex’de sunduktan sonra, beklenti seviyeleri çok yükselmişti. Yine de, şirket ilk örneklerini Aralık gibi erken bir tarihte çıkarma niyetini gerçekleştiremedi. Bu yüzden NVIDIA’nın sonunda kartlarını çıkartmak için sergilediği telaşı görmek şaşırtıcıydı. Kartı test etmemiz için sadece üç gün verildi – kartı her yönden tüm detayları ile test etmek için yeterli bir zaman değil, fakat bu grafik işlemcinin performansının geniş bir incelemesini sunabilmemiz için yeterli bir zaman.

GeForce FX GPU

Kasım ayında size GeForce FX GPU’sunun özelliklerinin tüm detaylarını vermiştik (GeForce FX: NVIDIA Hollywood Yolunda mı ?). Burada, o incelemeyi kısaca özetliyoruz.

ATi Radeon 9700 gibi, GeForce FX’de bir DirectX 9 kartı. Microsoft’un bu 3D API’sinin yeni versiyonu, yeni Kayan Nokta birimi sayesinde, DirectX 8’e göre daha hassas bir doğruluğa izin veriyor – buna efektlerdeki geliştirilmiş hassaslık da dahil. Piksel ve verteks shader programlarının uzantıları da artmış. Artık shader programının içinde döngüler de mümkün.

NVIDIA GeForce FX - Krala Karşı Kaba Kuvvet

Sadece DirectX 9 ile yetinmeyen NVIDIA, daha da ileri gitmiş. GeForce FX daha uzun ve daha karmaşık shader programlarını işleyebiliyor, bu sebeple daha komplike efektler mümkün oluyor (bakınız GeForceFX: NVIDIA Hollywood Yolunda mı?). Bu shaderları yaratmak için, NVIDIA CG derleyicisini piyasaya sürdü. Şu an görünürde DirectX 9’un tüm avantajlarını kullanabilecek oyunlar olmadığı için, kullanıcın tüm bu genişleyebilen programlanabilirlikten ne alacağını söylemek zor. Fakat herhangi bir zararının olmayacağını söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın