NVIDIA GeForce FX 5900 Ultra – FX Dediğin Böyle Çalışır

NVIDIA GeForce FX 5900 Ultra -  FX Dediğin Böyle Çalışır

Eğer içinizden herhangi biri grafik kartı piyasasının kısa ömürlü olduğunu düşünüyorsa, NVIDIA neredeyse bunu kanıtlamak istermişçesine kendi çizgisinden çıkıyor. GeForce FX 5800 yongalı (NV30) kartlar piyasaya henüz sürülmüşken, NVIDIA bir sonraki ürününü sunuyor. Firmanın ürün adlandırma sistemine paralel olarak, yeni üst sınıf yonga NVIDIA GeForce FX 5900 (NV35) olarak adlandırılacak.

Biraz şaşırtıcı olan bu adımın ardında bir çok zorlayıcı sebep var. Daha önceki amiral gemisi, FX 5800 Ultra birçok problemden mustaripti. 500 MHz’lik yüksek saat hızı ve yeni 0.13 mikron üretim teknolojisi yüzünden, bu yonganın üretim randımanı düşünüldüğünden daha düşük çıkmıştı. Kullanılan DDR-II bellek pahalı idi, piyasada yeterli miktarda yoktu ve sadece 128-bit veriyolu desteği vardı (bu yüzden bir bellek darboğazı yaratıyordu). Tüm bunların ötesinde, NVIDIA’nın referans soğutma çözümü kabul edilemez derecede gürültülü idi ve referans kartın “elektrik süpürgesi” lakabını kazanmasına yol açmıştı. Son olarak, anisotropic filtrelemeyi kullanırken yonganın resim kalitesi beklentileri karşılamıyordu ve birçok incelemede eleştirildi. ATi Radeon 9800 Pro’yu piyasaya sürdüğü zaman, NVIDIA’nın amiral gemisini hemen hemen her alanda yenmeyi başardı. Kısacası, NV30 / FX5800 çok gürültülü, çok pahalı, ortalamanın altında bir resim kalitesi sunuyor ve rakibi Radeon 9800’den daha yavaş.

GeForce FX 5900 Ultra selefinden tamamen farklı görünüyor.

GeForce FX 5900 Ultra selefinden tamamen farklı görünüyor.

NVIDIA durumunu yeni FX 5900 (NV35) ile düzeltmeyi hedefliyor. Açıkçası bu yeni bir tasarım değil fakat birçok detay değişmiş ve geliştirilmiş. Mesela bellek yolu 128’den 256 bit’e genişletilmiş ve tasarım artık DDR-II bellek yerine klasik DDR modüllerini kullanıyor. Yonganın çekirdek hızı üretim randımanını arttırabilmek için 500 MHz’den 450 MHz’e düşürülmüş. Birçok oyuncu ve kesinlikle tüm donanım testçileri yeni soğutma sisteminin elektrikli süpürgeden çok daha az ses çıkardığını ve daha katlanılabilir bir seste çalıştığını duyunca rahatlayacaktır. Ve son olarak, yeni bir sürücünün FX serisinin performansla birlikte FSAA ve anisotropic filtrelemede resim kalitesini arttırması bekleniyor. Ayrıca, saat hızındaki düşüşü dengeleyecek birkaç optimizasyon daha var. Yeni bir bellek arabirimi (IntelliSample HCT), 4:1 renk sıkıştırmasının etkinliğini %50 arttırıyor, FSAA’da bunu faydası görülecektir. Şimdi 2.0 versiyonuna yükselen CİneFX motoru da genişletilmiş ve “UltraShadow” adı verilen yeni bir teknoloji sunuyor. Bu özelliği ve gölgeler için şablon hesaplarını kullanacak şekilde uyarlanan oyunlarda, render hızında ciddi bir artış bekleniyor. Tüm bu eklenti ve iyileştirmeleri sığdırabilmek için yonga büyütülmüş ve transistör sayısı NV30’a göre 5 milyon artırılarak 130 milyona çıkarılmış.

GeForce FX 5900 Ultra'nın GPU'su.

GeForce FX 5900 Ultra’nın GPU’su.

1 Yorum

Bir cevap yazın