NVIDIA GeForce 7800 GTX 512 Yeni Görüntü Şampiyonu

NVIDIA GeForce 7800 GTX 512 Yeni Görüntü Şampiyonu

Ekran kartı yarışı hiç bu kadar rekabetçi olmamıştı. NVIDA, SLI sistemini duyurduğundan bu yana çift ekran kartlı sistemlerde üstünlüğünü kanıtlamıştı ancak yakın zamana kadar tek ekran kartlı sistemlerdeki üstünlüğünü kesin bir şekilde gösterememişti. Bu yılın 22 Haziran’ında NVIDIA, yolunun üstüne çıkan bütün rakiplerini parçalayan 7800 GTX’i kafesinden çıkardı ve ipini çözdü.

Kuzeydeki ekran kartı üreticisinin buna cevap vermesi için aylar geçmesi gerekti. Bu arada ATI’nin çift ekran kartlı sistemi CrossFire duyuruldu ancak ürünler bir türlü pazara çıkmadı. Hatta CrossFire’ın ikinci “burada biz de varız” duyurusundan sonra bile hiç bir kullanıcı henüz bu sisteme uygun anakart alabilmiş değil.

Daha sonra ATI, tek ekran kartlı sistemlerde tacı kendine tekrar kazandıran X1000 serisi kartlarını duyurdu. Ancak yine duyurudan sonra bir süre kartlar ortalarda bulunamadı.

Hala vaat edilen amiral gemisi X1800XL ekran kartını bekliyoruz. Bu kartı bazı internet sitelerinde görebilirsiniz ancak yanında yazan “Stok Kalmadı” etiketi hala bu kartlardan alamayacağınızı gösteriyor. Diğer taraftan yeni çıkan 800GS veya diğer her hangi bir kartı hiç zorlanmadan alabilirsiniz.

Artık bunun pek bir öneminin kalmadığını söyleyebiliriz çünkü NVIDIA, 7800 GTX 512’nin duyurulmasıyla hem tek hem de çift ekran kartlı sistemlerde başarım tahtını yeniden eline geçiriyor. Bir önceki seferde de olduğu gibi yeni ürün de çok sayıda sistem üreticisine ve mağazalara bugünden itibaren gönderilmeye başlandı.

NVIDIA GeForce 7800 GTX 512 Yeni Görüntü Şampiyonu

Bir cevap yazın