NVIDIA GeForce 6800 Ultra Bir Başarım Sıçraması

Huge Biernenschausen Technology

3Dmark 2003’te 12.000 puan. AquaMark 3’te 60.000’in üzerinde bir skor. Halo’da, 1600×1200’de 60fps (resim/sn) ve 1024×768, yüksek tam ekran keskinlik yumuşatma (High FSAA), 4basamak eş yönsüz süzme (4tap anisotropic filtering) ile FarCry’da 50res/sn’den fazla. Bu sayılar her yerdeki kökten bilgisayarcılara (yeni deyim?) eğlence krizi geçirtecektir.

Görüntü birimlerine bu oranda bir başarım sıçramasını görmek için zamanda biraz geriye gitmeniz gerekir. Belki 3dfx’in Voodoo1’inden Voodoo2’ye geçişi buna yaklaşabilir veya NVIDIA’nın TNT2’sinden Geforce 256 DDR’ına veya belki de ATi’nin Radeon 8500’ünden 9700 Pro’suna geçişi örnek olabilir… Şu an için geçmişteki teknolojik atlamayı bir kenara bıraktık ama ta baştan başlayalım bakalım.

Yeni NV4x kuşağının gün ışığını gören ilk üyesi olan GeForce 6800’ün sunuluşuyla beraber, NVIDIA önceki yılın hiç yaşanmadığı düşüncesini yaratan bir ürünü çıkardığını umuyordu. Eğer anımsarsanız bir yıl önce NVIDIA, yeni amiral gemisi olan NV30 parolalı Geforce FX 5800 Ultra’yı pazara sundu. Çekişmedeki diğerleriyle kıyaslandığında, takma adı “tozüfüren” (dustbuster) olan abartılı ve çok gürültülü soğutma çözümlerine gereksinim duyan, endişe ve sıkıntı yaratan ısınma sorunu nedeniyle, bu kart 3B oyun başarımı konusunda etkileyici olmayı ne yazık ki başaramadı. Tüm bu sorunların üzerinde tartışmalar, kötü resim kalitesi; NVIDIA’nın daha iyi başarım için şüpheli sürücü iyileştirmeleri yapması ve kullandığı düşük duyarlılıklı tarayıcı (shader) üzerine yoğunlaştı. Bütün ürün çizgisi bu tasarım üzerine kurulduğundan, daha düşük modeller de bu rahatsız edici sorunları paylaştı. NV30’un mimarisi ve tasarımı hiçbir anlamda kötü değildi ve kağıt üzerinde Microsoft’un DirectX 9’in özelliklerini karşılıyordu, hatta bazı konularda üstün bile geliyordu. Ne yazık ki, bu özellikleri kullanabilmek için oyun geliştiricilerin yazması gereken yazılım çok daha zorluydu. Son olarak, standart Microsoft HLSL derleyici ile derlenmiş tarama kodunun başarımı en iyi olmaktan uzaktı.

Eski ve yeni kuşak: NV40(solda) ve NV4 parolalı RIVA TNT yan yana. Başka deyişle solda 222milyon, sağda 7 milyon transistör duruyor.

Eski ve yeni kuşak: NV40(solda) ve NV4 parolalı RIVA TNT yan yana. Başka deyişle solda 222milyon, sağda 7 milyon transistör duruyor.

Bunun bir sorun olduğunu anlayan NVIDIA birkaç ay sonra bir yenileme sundu. Yeni FX 5900/NV35 ATi’ni Radeon 9800 dizisiyle güç yarışına girebilmesine rağmen, FX5800’ü rahatsız eden tüm zayıflıklarını paylaşıyordu. NVIDIA’nın koluna bilezik olarak takıştırdığı her kart için, ATi, R300’ün geliştirilmiş bir türünü şapkasından çıkararak NVIDIA’nın fırtınasını kendi yararına çevirdi.

Günümüze geri dönelim. Bugün üst düzey dilimde bulunan yarışmacılar NVIDIA takımından FX 5950 Ultra (NV38) ve ATi takımından Radeon 9800XT (R360). Başarım düşünüldüğünde, NVIDIA’nın sık aralıklı sürücü güncelleştirmeleri, kartının tüm başarımını sonunda kadar sömürmesine izin veriyor. Kartları daha iyi FSAA uygulaması içerdiğinden ve tarayıcıların oyunlarda kullanılmasıyla çoğunlukla daha yüksek görsel kalite elde ettiği için, ATi kartlar resim kalitesi ve başarım konusunda bir el üstte bulunuyor.

Yeni NV4x tasarımının bütün bu zayıflıkları geçmişte bıraktığı varsayılıyor. Bu tasarımı temel alan pazara girecek ilk ürün Geforce 6800 Ultra. Bu ürün kendi önceli olan FX 5950 Ultra’yı gerçekte her açıdan sönük bırakıyor – ve sadece kağıt üzerinde de değil.

Bir cevap yazın