Nvidia GeForce 6200 TurboCache: İsmi Hızlı, Kendisi Yavaş

Nvidia GeForce 6200 TurboCache: İsmi Hızlı, Kendisi Yavaş

Grafik işlemci tasarımcıları katıldıkları 3B yarışında, pahalı ürünler sınıfındaki işlemcilerinin hızını her gün biraz daha artırırken, düşük fiyatlı ürünler sınıfında da bunun tam da tersini yapıyorlar. Buradaki amaç her kuruşun hesabını yaparak üretim giderlerini olabildiğince kısmak. Daha az sayıda transistör grafik işlemcilerin ucuzlaması anlamına geliyor ve fiyata son derece duyarlı ucuz pazar diliminde üretici üretimi karlı kılabiliyor.

Günümüzdeki en yaygın yaklaşım orta veya üst düzey bir işlemciyi olabildiğince kırpmak ve ucuzlatmaya çalışmak. Böyle bir kırpma işleminin ilk kurbanı da genelde işlemcinin 3B başarımı oluyor. İnceltilmiş ve genellikle 64 bit’e düşürülmüş bellek erişimiyle de beraber, kırpılmış ürünlerin birer 3B sihirbazı olmadıkları da besbelli.

Elbette herkes tam bir bilgisayar fiyatına yalnızca bir ekran kartı satın almak istemiyor – veya alım gücü yetmiyor. Ortayı bulursak aldığınız ekran kartının güncel oyunları arada sırada keyifle oynayacak kadar iyi çalışması, ek olarak olabildiğince “geleceğe” yönelik olması; yani üç beş gün sonra çıkacak yeni oyunları da çalıştırması beklenir. İşte bu tam da Nvidia’nın GeForce 6200 TurboCache2’yi geliştirirken aklından çıkarmadığı düşünce.

2 Yorum

  1. Ziyaretçi

    s.a. teşekkürler uzun uzun anlatmışsınız ancak benim pc. bilgim anlattıklarınızı anlatmaya yetmedi…

    ben cad cam üzerine çalışıyorum yani autocad solidworks mastercam…v.s. gibi programları kullanıyorum bu ekran kartı benim için uygunmudur

    Nvidia GeForce 6200 TurboCache

    tşk.

Bir cevap yazın