Nvidia Fermi Tabanlı GeForce Kartın Çalışır Haldeki Görüntüsünü Yayınladı

Nvidia henüz geçenlerde Fermi tabanlı Tesla ekran kartlarını duyurmuş ve kartlardan birinin fotoğrafını da sitesine koymuştu. Fermi tabanlı GeForce grafik işlemcisi de Tesla’dan çok farklı olamayacağına göre bu haber sizi pek şaşırtmamıştır herhalde. Nvidia, AMD’nin HD 5970’i duyurup sükse yaptığı şu günlerde kendi taraftarlarını umutlandırmak için Fermi tabanlı GeForce ekran kartını çalışır haldeyken fotoğraflamış. Ekrandaki oyun dünyanın ilk DirectX 11 karşılaştırma yazılımı Heaven’dan başka bir şey değil.

Nvidia Fermi GeForce GF100

Ekrandaki Heaven görüntüsüne baktığımızda evin çatısının ve ejderha derisinin DirectX 11’e has mozaikleştirme (tessellation) teknolojisiyle oluşturulduğunun farkına varıyoruz. Yani, fotoğraf tamamen gerçeği yansıtıyor olabilir.

Fotoğraf Nvidia’nın Facebook sayfası üzerinde yayınlandı. O sayfada bu kartın kod adı “GF100″ olarak açıklanmış. Fudzilla’ya göre yeni grafik işlemcisinin üretim aşaması A2’ye ulaştı. Site Nvidia’nın bu grafik işlemcilerini ancak A3 sürümüne ulaştığı zaman satışa çıkaracağını ileri sürüyor. İşin garip yanı Nvidia geçen senenin yazına kadar A2 aşamalı grafik işlemcileri barındıran ekran kartları (G92, G94 vb.) sattı. Belli ki Fermi için kararlı sürüm A2 değil. Bu da kartların çıkışının neden gelecek senenin başlarına ertelendiğini açıklıyor.   

2 Yorum

  1. ibrahim OZCAN

    fermi denen bu platformda ECC vs desteği ile eskiye göre 2 katı çekirdek geliyor. C++ desteği sayesinde platform olarak dah güvenilir bir yapıda olacağı kesin. Geleceğin süperbilgisayarlarından korkmak lazım.

    Fermi ile tek bir sistem 2.1-2.5 Tflop iş gücü ürecek. o zaman güçlü makinalar almak yerine, merkezi bir sistemden iş gücü satın almak yeterli olacak. sizde elinizde atoom/ion tabanlı bir sistemle tüm işlerinizi yapabileceksiniz. mesela ?

Bir cevap yazın