Nvidia Fermi Kartların Mart Ayında Çıkma İhtimali Kuvvetleniyor

Nvidia’nın oyun geliştiricileriyle arasının ne kadar iyi olduğunu biliyorsunuz. Piyasadaki PC oyunlarının çoğunu çalıştırdığınız zaman karşınıza genelde Nvidia logusu çıkar. ATI’de son zamanlarda oyun geliştiricileriyle daha sıkı çalışmaya başlasa da henüz Nvidia kadar aktif değil. Nvidia, oyun geliştiricileriyle olan bu yakın ilişkisini her zaman koz olarak kullanır, hatta bu  zaman zaman spekülasyonlara bile yol açar; ATI ekran kartlarının bilerek yavaş çalıştırıldığı gibi… Konumuz bu değil, asıl varmak istediğimiz nokta: Nvidia, yeni ürün tanıtımlarında mutlaka o zamanın en iyi görsellerini sunan bir oyun ile gövde gösterisi yapar. Geçmişte Crysis ile yaptıkları gibi.

Nvidia, şimdi de Metro 2033’e sponsor oldu. Peki, bu sponsorluğu önemi kılan nedir? Metro 2033, Nvidia’nın sponsor olduğu ilk DirectX 11 oyunu olacak. Nvidia’nın hali hazırda DirectX 11 desteği olan ekran kartı olmadığını biliyorsunuz o zaman bu Fermi kartların müjdeleyicisi olabilir mi?

Aslında, Nvidia’nın Fermi tabanlı ekran kartlarının mart ayında geleceği söylentileri ortalıkta dolaşıyordu fakat Nvidia’dan henüz kesin bir çıkış tarihi verilmiş değil. Metro 2033’ün 16 martta PC için çıkacağını düşünürsek, o zaman Metro 2033 çıkış tarihi ile birlikte Nvidia Fermi kartlarını duyurabilir mi? Sorusu aklımıza gelmiyor değil.

Nvidia, henüz hazır olmadığı bir teknolojiyi sunan bir oyuna sponsor olmayacaktır. Metro 2033 DirectX 11 haberi ile Nvidia Fermi ekran kartlarının mart ayında çıkacağı artık kesinleşmiş gibi oldu. DirectX 11 için sponsor olunan bir oyuna ekran kartı tedarik edememek, abes bir durum olurdu.

Mart ayını sabırsızlıkla bekliyoruz. Gelsin testler… Metro 2033 hakkında daha fazla bilgi ve DirectX 11 ekran görüntüleri için oyun bölümüzdeki haberlere göz atabilirsiniz.

4 Yorum

Bir cevap yazın