Nvidia Fermi Ekran Kartları Bir Süre Sınırlı Firmalara Özel Olacak

Nvidia’nın Fermi tabanlı ekran kartları ile tanışmamıza yaklaşık bir ay kaldı ama Fermi tabanlı ekran kartlarının öyle hemen piyasada bulunabileceğini düşünmeyin. DigiTimes’ın haberi göre; Nvidia elindeki ilk yongaları, ilk sıra tedarikçilerle veya sadece Nvidia ile çalışan ekran kartı üreticileri ile paylaşacak. Geçmişte sadece sadece Nvidia ile çalışan bir çok firma vardı fakat bu sayı şimdi bir elin parmaklarını geçmiyor.

Nvidia ile sıkı çalışan ilk sıra tedarikçilerden XFX ve PNY Fermi tabanlı ekran kartları, şimdiden market listelerinde yer almış durumda. Bu iki ekran kartı firmasınında ülkemizde oldukça sınırlı satış yaptığını biliyoruz. O zaman, GeForce GTX 480 ve 470’in ülkemize diğer ülkelerden daha geç geleceğini söylemek yanlış olmaz.

Ayrıca bazı analizcilere göre; Fermi tabanlı Nvidia ekran kartlarının ATI ile fiyat olarak rekabet edebilmesi ancak mayıs ayında mümkün olabilir. Şu an bir kaç market GTX 470 için $499.99, GTX 480 için $679.99 liste fiyatı açıklamış durumda. Bu fiyatlarda bu teoriyi doğruluyor. Tüm bu bilgiler ışığında; Fermi orta segmentli ekran kartlarının yaz aylarına ancak çıkabileceğini söyleyebiliriz.

2 Yorum

Bir cevap yazın