Nvidia Ekran Kartı Satışlarından Memnun

Bugün ATI ve Nvidia haberlerine öncelik veriyoruz, mart ayı yaklaştıkça bu iki firmadan haberlerde artacak gibi gözüküyor. Şimdi ki haberimiz  yine Nvidia’dan; Nvidia, 2009 son çeyrek finans tablosunu açıkladı.

Nvidia’nın DirectX 11 kartları yok diye zarar ettiğini mi düşünüyorsunuz? O zaman yanılıyorsunuz, çünkü Nvidia’nın açıkladığı rakamlara göre; Nvidia 2009 son çeyrekte 982.5 milyon dolarlık satış rakamına ulaştı. 2008 son çeyrekte bu rakam 481.1 milyon dolarmış, her ne kadar 2008 dünyada ekonomik krizin yaşandığı bir yıl olsa bile, bir yıl içinde Nvidia’nın satış rakamlarını ikiye katlaması başarı olarak görülebilir.

Ayrıca Nvidia’nın bu satışlardan kazandığı net kar da artmış gözüküyor. Nvidia, 2009 son çeyrekte net 131.1 milyon dolar kar ettiğini açıklamış (2008 son çeyreğine göre bu %70’lik bir artış demek). Ayrıca Nvidia, eğer TSMC’nin 40 nm yonga teknolojisinde yaşadığı sorunlar olmasa 100-150 milyon dolar daha kar edebileceğini yine de TSMC’nin harika işler başardığını açıklamış.

Nvidia, satış rakamlarının detaylarını da açıklamış buna göre 2009 son çeyrekte; Nvidia masaüstü GPU satışları %19, dizüstü GPU satışları %27 ve profesyonel ekran kartları Quadro satışları %25 artmış.

Konsollar sağ olson, PC’de son grafik teknolojilerini kullanacak oyun pek geliştirilmiyor, bu sayede Nvidia teknolojide geri kalsa bile satışlarını korumuş gibi gözüküyor. Fermi ile bu satışlar tavan mı yapacak hep beraber göreceğiz.

1 Yorum

Bir cevap yazın