Nvidia Dörtlüyor: Dörtlü SLI Oyun Tecrübesi

Abartıyı Bir Kenara Bırakırsak: Dörtlü SLI Nedir?

Abartıyı Bir Kenara Bırakırsak: Dörtlü SLI Nedir?

Dörtlü (Quad) SLI tam olarak isminin ifade ettiği şey: SLI teknolojisinin dört grafik işlemci üzerinde kullanılması. Dünya Dörtlü SLI ile Ocak ayında Dell’in XPS Renegade 600 sistemini tanıtmasıyla tanıştı. CES’ten bildirilen habere göre “XPS, daha yüksek başarım sunmak veya gerçeğe çok yakın resimler çizmek için iki grafik işlemcili iki Nvidia GeForce® 7800 SLI ekran kartını destekleyen ilk sistem olma özelliğini taşıyor”. Ne yazık ki bu iddia gerçek olamadı ve elimize ulaşan ilk Dörtlü SLI sistem Falcon Northwes ve iBuyPower’dan geldi.

İlk Quad SLI incelemeleri CES’teki ilk izlenimlere dayanılarak yapılmıştı. Pek çok ziyaretçi Nvidia ekran kartlarının harici 150 W’lık güç kaynaklarına bağlandığını görmüştü ve Dörtlü SLI kartların, sistemin diğer parçalarından bağımsız olarak sadece kendileri için 600 W’ın üzerinde güç tüketeceği yorumları yapılmıştı. Bu değere dahili bağlantılardan çekilen en yüksek 75 W ve harici 150 W güç kaynaklarının toplanmasıyla elde edilmişti (150 W x2 + 75 W x4 = 600 W). Gerçekte ise durum kesinlikle bu şekilde değil; elimize ulaşan Falcon Northwest Mach V sistem 650 W güç kaynağına sahip.

Abartıyı Bir Kenara Bırakırsak: Dörtlü SLI Nedir?

Kısa bir süre önce yayınlan söylentide, masaüstü çekirdeklerin güç tüketimiyle ve soğutma çözümleriyle baş edebilmek için kartların tam hızda çalışacak GeForce Go 7900 GTX çekirdeklerine sahip olacağı söyleniyordu. Ancak Nvidia’nın Halkla İlişkiler Müdürü Derek Perez bu iddianın “tamamen uydurma” olduğunu belirtti – yani Nvidia bu ürünlerinde masaüstü çekirdekleri kullanıyor. Her ne kadar GeForce Go 7900 GTX ile aynı hızlara sahip olsa da (500 MHz çekirdek 600 MHz GDDR3 bellek) taşınabilir çekirdekler değiller. Dörtlü SLI çözümü için yapılan ayarlamalar çekilen güç miktarını ve soğutma gereksinimini azaltmış olabilir.

Abartıyı Bir Kenara Bırakırsak: Dörtlü SLI Nedir?

Bir cevap yazın