Nvidia Dörtlüyor: Dörtlü SLI Oyun Tecrübesi

Nvidia Dörtlüyor: Dörtlü SLI Oyun Tecrübesi

Bilgisayar üreticileri işe tek işlemci ile başladılar. Daha sonra sistem başarımını arttırabilmek için iki işlemcili sistemler geldi. Bunları çoklu işlemci sistemler ve son olarak da çoklu çekirdekli işlemcilere sahip olan sistemler takip etti. Ekran kartları da buna benzer bir yol izliyorlar. 3Dfx, Vodoo serisiyle ilk kez SLI (Scan Line Interleave – Tarama Çizgisi Dönüşümü) çözümünü duyurduğunda son kullanıcı da daha fazla işlem gücü sunan çoklu ekran kartlarıyla tanışmış oldu.

Nvidia yakın zamanda GeForce 6 serisi ekran kartlarıyla SLI’yı yeniden (Scalable Link Interface – Ölçeklenebilir Bağlantı Arayüzü) gündeme soktu. ATI de bir yıl sonra CrossFire arayüzüyle rekabete katıldı. Şimdi ise elimizde paralel işleme alanındaki son teknoloji ürünü, dört grafik çekirdeğe sahip ve görsel kaliteyi arttırmak için daha yüksek çözünürlükte doyurucu başarım sunabilen Dörtlü SLI kurulumu var.

Nvidia Dörtlüyor: Dörtlü SLI Oyun Tecrübesi

Genelde 3B yaratımlama iş hattı, en fazla sabit nesne sayısı, tarayıcıların (shader) hesaplayabileceği kare sayısı ve DirectX9’un çözüm getiremedi pek çok ufak tefek sorun tarafından kısıtlanır. DirectX 10 kullanan ekran kartları ve Microsoft Windows Vista’nın her ikisi birden pazarda görülmeye başlamadığı sürece yaratılan başarım aynı parametreler tarafından belirlenmeye devam edecek. Bununla beraber 3B çözümler üreten firmalar, başarım sınırlarını mümkün olduğunca yukarı çekebilmek için, daha hızlı ve kolay geliştirebilecekleri çözümlerle karşımıza çıkıyor. Nvidia’nın XHD (Extreme High Definition) ve Quad SLI adını verdiği çözümler, bütün görsel geliştirmeler açıkken çözünürlüğü en yüksek seviyeye getirmeyi hedefliyor.

Bir cevap yazın