Nvidia Dizüstüler İçin Optimus Teknolojisini Tanıttı

Birçoğunuz Nvidia’dan bir an önce DirectX 11 destekli ekran kartlarını göstermesini isteyebilirsiniz fakat firma diğer teknolojilerine dikkat çekmek uğruna Fermi’yi tanıtmayı en sonra bırakıyor. Nvidia gönderdiği üstü kapalı zarfın üzerine şunları yazmış:

CES’e çok yaklaşırken yeni mobil grafik teknolojimizi yılın ilk üç ayı içinde duyuracağımızı söylemek istedik.Adı da Nvidia Optimus teknolojisi. Optimus Nvidia grafik işlemcili dizüstü bilgisayarlarda çalışacak. Bu teknoloji sadece Nvidia’ya hastır. Optimus sayesinde dizüstü bilgisayarın grafik başarımı harici ekran kartlarınkiyle eşit olacak ve bunun yanında pil ömrü de bundan olumsuz etkilenmeyecek. Gelecek ay daha fazla ayrıntı paylaşacağız.

Bunun üzerine fazla tahminde bulunmak yanlış olur ancak şirket “masaüstü başarımından” bahsettiğine göre Optimus bir “Hybrid SLI” çözümü olabilir. Yani dizüstünün tümleşik grafik işlemcisiyle ayrık grafik işlemcisinin güçleri birleştirilerek oyunlardan daha yüksek başarım alınması pekala sağlanabilir. Öte yandan bu dediklerimizi gerçekten öyle olacakmış gibi kabul etmeyin. Her şey bir ay içinde açığa çıkacak.

2 Yorum

  1. Vernoncougar

    Nvıdıa ne tanıtırsa tanıtsın, laptop versıon larda radeon’un elıne su dokemezler, nvıdıa’nın en ıyı laptop grafık kartı GTX280M dı ve mobılıty radeon HD4870’ın cok gerısındeydı..

Bir cevap yazın