Nvidia CEO’su Jen-Hsun Huang Fermi Kartların Bulunamaması Hakkında Konuştu

Bildiğiniz gibi, Nvidia’nın GeForce GTX 4XX serisi ekran kartları bugün satışa sunuldu fakat bu ürünleri şu an teknoloji marketlerinde bulmanız biraz zor çünkü Nvidia, şu an çok kısıtlı üretim yaptırabiliyor. Nvidia CEO’su Jen-Hsun Huang, Fermi kartların üretim sıkıntısı ile ilgili olarak “Keşke daha fazla 40 nm üretim kapasitemiz olsaydı, TMSC ile çok yakından çalışıyoruz, herkes Fermi kartların ortalıkta olmasını istiyor bunun için uğraşıyoruz” demiş.

GeForce GTX 480 Yonga GF100Huang, ayrıca “Fermi kartların kendileri için büyük bir adım olduğunu iki yıl önce ancak bu kartların fantezisini kurabildiklerini” söylüyor ve ekliyor “Fermi kartlar gelecek nesil ekran kartları için önümüzü açtı”.

Son olarak Huang, öz eleştiri de yapmayı ihmal etmiyor ve “ATI, 5800 ekran kartları üzerinde yeterli test yapılabilmesi için inceleme yapan site ve dergilere geniş bir zaman tanıdı, biz bunu yapamadık ve Fermi kartlar yeterince değerlendirilemedi” diyor.

Huang’ın son sözlerinde haklılık payı var çünkü biliyoruz ki, inceleme için gönderilen kartlar sadece bir hafta önceden gönderildi. Bu, yeni nesil bir ekran kartını incelemek için yeterli bir zaman değil ama Nvidia’nın bunu hesaplaması gerekirdi.

Aslında şöyle genel bir değerlendirme yaptığımızda; Nvidia’nın, GTX 4XX için hazır olmadığını ama gelen eleştiriler yüzünden bir anca önce Fermi kartları tanıtmak istediğini görüyoruz. Nvidia’nın daha önce “testler ortaya çıktığı zaman anında marketlerde bulunan kart stratejisi”, Fermi ile tarih oldu ne yazık ki.

Kısacası fermi kartlardan bir tane almak istiyorsanız biraz daha sabır…

9 Yorum

 1. ziyaretci

  mal bu herif yaa allahtan atiye camur atmadı  bu kartları kim alır acaba

  bendede biraz mallık var galiba tabi alan olur yıl 12 ay soğuk ülkeler var

  dünyada klima ihtiyacı yok

 2. Ziyaretçi

  Arkadaşım Fermi alcak insanlar var Ayrıca sen merak etme alcakda çok insan var  Sen ATI nle 3 boyut oynamadan devam et hayatına Biz NVidia kullananlar 3D Vision ile oynarız sizde düz oynarsınız olur biter Hem evimizde ısınır kış aylarında doğalgaz pahalı biliyosun 🙂 NVidia kullananlar ATI ye bişey sölemiyolar da siz niye NVidia kullananlara birşey söyleme ihtiyacı duyuyosunuz bende onu anlamıyorum. Oyunlardaki 3D Vision ve NVidia desteği bizim için önemli o yüzdende Fermide önemli. Sen birde Avatarı yada Batmanı 3D Vision oyna bence öyle yorum yap olurmu ? 

 3. RP

  Her ne kadar ilk gönderide “almak istiyorsak” demiş olsam da alacakların çıkacağına eminim. Hatta CUDA ve 3D nedeniyle ben bile alabilirim. Ancak 2. yorumu gönderen arkadaşın alacaklara karşı “mal” yakıştırmasını hiç hoş bulmadım. Ayıp ediyorsun arkadaşım, buradaki yorumların kalitesini düşürme lütfen.

  Ayrıca site yöneticilerinden bir ricam da yorumların saat ve dakikasının da görünmesidir. Böylece kayıtlı kullanıcı olmayan ziyaretçileri daha kolay referans gösterebiliriz. 2. mesaj, 10. mesaj gibi şeyler yazmaya gerek kalmaz.

 4. disco

  1000 tl üstü ve civarında gezinen kartların her yerde bulunmasına gerek yok.Yakmak için odun yerine para kullanan arkadaşlar gönül rahatlığıyla alabilirler bu kartları.

 5. Tamer KARAKAN

  Benim merak ettiğim o süper gelişme neymiş. Tamam 440MX serisinden sonra FX serisi büyük bir değişiklik getirdi ama bu fermide bunu göremiyorum. Tessellation diyorsan fermiye özel değil ki. Ha ama sen dersenki öyle bir kart çıkardım ki 3d studio max daki Maya daki gerçek ışıklandırma doku v.s. yi 30 fps de yapıyorum. O zaman bu bir devrimdir derim. Hatta o ha derim….

 6. Ziyaretçi

  ATI ‘de 3D olayı varmı çok emin değilim. Eğer var ise buna uygun gözlük ve yazılım gerekiyor. NVidia 3D Vision Kit bu işe yarıyor. ATI de benzeri birşey varmı onu bilmiyorum ??

Bir cevap yazın