Nvidia CEO’su Jen-Hsun Huang: ARM Tabanlı Akıllı Telefonlar X86 PC’leri Gömecek

Fi tarihinde :).

Jen-Hsun Huang VesikalıkNvidia GTC 2010 konferansı dün sonra erdi. Peki, bu konferanstan neler öğrendik?

Öncelikle, Nvidia, ilk defa yeni GPU mimarileri için yol haritasını açıkladı. Ve, Nvidia, GPU tabanlı bulut-hesaplamanın faydalarından yararlanan süper bilgisayarları, teknolojik cihazları, programları bir hayli öne çıkardı. Nvidia’nın sadece %30’nun grafik kartı pazarını hedef aldığını öğrendik (?). Nvidia’nın ARM tabanlı Tegra işlemcilerine yatırım yapmaya devam edeceğini ve Nvidia’nın her yıl yeni bir Tegra işlemcisi geliştirmeyi düşündüğünü öğrendik.

Bu son maddeye bir kez daha bakalım mı? ARM tabanlı Tegra işlemciler. ARM son yılların en hızlı gelişen CPU mimarisi kuşkusuz. Ve birçok akıllı telefonda ARM tabanlı CPU’lar görüyoruz. Nvidia da bu pazarda kendine yer edinmek istiyor. Her ne kadar, Nvidia’nın ARM tabanlı Tegra işlemcileri yeterli satış başarısına ulaşamamışsa da denemeden de sonuç alınamaz, değil mi?

Hatta Nvidia, ARM tabanlı CPU’lara o kadar güveniyor ki, Nvida CEO’su Jen-Hsun Huang, “ARM tabanlı akıllı telefonlar X86 tabanlı PC’leri toprağa gömecek” diyor.

Sizce Jen-Hsun Huang, bu sözlerinde samimi mi yoksa, Intel’in elinde tuttuğu X86 lisansı yüzünden mi böyle konuşuyor?

Sanırım ikinci seçenek daha ağır basıyor. ARM tabanlı işlemciler akıllı telefonlar için uygun olabilir ama akıllı telefonların, PC’leri toprağa gömeceğini öngörmek?…

3 Yorum

Bir cevap yazın