Nvidia CEO’su Jen-Hsun: “Bir CPU Stratejimiz Var”

Nvidia CEO’su Jen-Hsun Huang, Cnet ile yaptığı röportajda Nvidia’nın geleceği hakkında konuşmuş.

Jen-Hsun Huang VesikalıkJen-Hsun Huang, Cnet’e verdiği röportajda Nvidia’nın uzun vadeli bir CPU stratejisi olduğunu söylemiş. Yalnız hemen heyecanlanmayalım çünkü Nvidia, X86 bir işlemci üretmeyi düşünmüyor, Nvidia’nın CPU stratejisi  daha çok taşınabilir aygıtlar için ARM tabanlı işlemciler üretmek.

Huang, “bizim CPU stratejimiz ARM” diyor ve ekliyor “ARM şu an dünyanın en hızlı büyüyen işlemci mimarisi ve ARM en iyi Android’i destekliyor. Anroid de dünyanın en hızlı büyüyen işletim sistemi.”

Huang, Tegra 2 işlemcilerin de cep telefonu ve tablet-PC’ler için iki versiyonu olacağını açıklıyor.

Son olarak Huang, Nvidia ile Intel’in yongaseti kavgasının Nvidia’a zarar verdiğini ve bunun etkilerini şimdiden görmeye başladıklarını söylüyor.

Huang’a göre; Nvidia, Intel ile arasındaki yongaseti meselesini çözse bile geçmişteki gibi bu alanda binlerce mühendis çalıştırabilecek durumda değil.

Tegra işlemcilerin göz alıcı bir grafik performansı olduğunu biliyoruz ama bu işlemciler şu an Nvidia’nın istediği pazara sahip değil. Bakalım Tegra 2 ile bu durum değişecek mi?

2 Yorum

  1. Levent TERLEMEZ

    Zaten piyasanın bir işlemciye daha ihtiyacı var, yoksa Intel’in ve dolaylı yoldan MS’in fiyatlama politikası kırılamayacak. Çünkü AMD tek başına yetmiyor. Bence, bunda MS’in AMD ile uğraşmak istememesi de etkili.

Bir cevap yazın