Nvidia Bir Ortağını Daha Kaybetti

Nvidia ile XFX Avrupa’nın yolları ayrıldı.

XFX LogBugün sadece Nvidia ile çalışan o kadar az firma var ki… Düne kadar bunlardan biri olan XFX Avrupa, geçtiğimiz yıl -Fermi tabanlı ekran kartlarının gecikmesinden dolayı olsa gerek- ATI ekran kartları da satmaya başlayacağını duyurmuştu. Önemli bir ortağını kaybetmenin verdiği kızgınlıkla Nvidia, XFX Avrupa’ya Fermi tabanlı ürünler sağlamayı reddetti.

Gerçektende Nvidia, XFX Avrupa’ya Fermi tabanlı ürünler göndermedi ama XFX Avrupa, Fermi ürünleri hariç bir süre daha Nvidia ekran kartı satmaya devam etti. Fakat XFX Avrupa, Nvidia’nın tutumunda bir yumuşama görmeyince Nvidia ile yollarını ayırdığını ve bundan böyle Nvidia ekran kartı satmayacağını duyurdu.

Nvidia da, bu hamleye son bir karşılık vererek, ekran kartı tedarikçi ortakları listesinden XFX Avrupa’yı çıkardı.

XFX Avrupa Nvidia ile yollarını ayırdığını doğrularken; Nvidia Avrupa cephesinden bir yorum gelmedi.

XFX ülkemizde olmasa da yurtdışında oldukça popüler bir ekran kartı tedarikçisiyidi. Nvidia için önemli bir kayıp diyebiliriz.

kaynak: Fudzilla

3 Yorum

  1. serdar

    bir kaç ay önce XFX marka bir ATI (AMD) ekran kartı gördüğümde bu duruma şaşırmıştım. nvidia’nın en önemli markalarından biriydi XFX. yalnızca nvidia tabanlı kart satıyordu. ama AMD’nin başarısı, bunun karşılığında nvidia’nın daha çok çalışıp rekabet etmeye çalışmak yerine sinirlenip despotluğa varan davranışları, nvidia satın alan müşterilerine tepeden bakması, AMD ile  olan rekabette saçma sapan işlere girişmesi, müşterilerin gözünü boyamak için yapılmış hamleleri “yenilik” gibi göstermeye çalışıp salak yerine koyması…. gibi gibi bir çok nedenden dolayı vnidia hızla kan kaybediyor. buna karşılık AMD’nin güvencesi altında ATI mühendisleri, işlerini çok daha iyi yerine getiriyor. AMD, müşterilerine ve ürünlerini pazarladığı tedarikçi firmalara “saygılı” davrandığından dolayı, AMD sürekli kazanırken nvidia sürekli kaybediyor.

    dünyada AMD sevgisi, intel dayatmasına karşı çok özeldir. aynı şekilde ATI de, her zaman özel bir sevgiye sahip olmuştur kullanıcılar arasında. bunu intel yıllarca anlamak istemedi, AMD’nin açık ara satışlarının patladığı dönemler oldu, zaferler kazandı intel’e karşı. ama intel durumu kavradı ve aradaki açığı çok daha güçlü işlemciler ve teknolojiler ile kapatmayı başardı. nvidia da aynı şekilde ATI sevgisinin ardındaki gücü anlamak istemedi. ama intel’den farklı olarak, ATI’ye karşı çok daha çok güçlü kartlar çıkarmayı da beceremeyince, olanlar oldu ve düşüş başladı. şu an XFX gibi “kapının önündeki sadık köpek” kadar nvidia’ya bağlı bir firma bile nvidia ile yollarını ayırıp AMD’ye geçmişse, çöküş başlamış demektir ve düşündüğümüzden de daha kötü bir durum içindedir nvidia..

     

  2. UzmaN-ExperT

    Bende katılıyorum tek kalırsa fiyatlar yukselir nvidia GTX400 çok başarısız bir duruş ortaya koydu umarım en geç 1 senede tum cpu yeniler daha kulllanıcıya dost urunler cıkarır yoksa ati karsında işi zor ve son olarak yoksa sıtandart bir GTX400 serisi kart alamak paranı sokaga atmakla aynı sey 2 sene dolmadan kart mefta olur

Bir cevap yazın