Nvidia, ATI’nin Yeterince HD 5000 Grafik İşlemcisi Üretemediğine İnanıyor

Nvidia’ya yakın kaynaklar ATI’nin piyasayı yeterince doyuramadığından pazar payı kapamadığını ileri sürüyorlar. Tabii ki ATI dünyanın en hızlı ekran kartına sahip olduğu için Nvidia’nın biraz gururu incindi fakat yeşil takım yine de kendi satışlarının iyi olduğunu söyleyip duruyor.

Görünüşe göre Nvidia tüm eski grafik yongalarını sattı ve Fermi kod adlı ekran kartlarını duyurmadan önce mağazaların depolarının tamamen boşalmasını bekliyor. Ayrıca Nvidia ve ATI’nin bu grafik işlemcilerini TSMC’ye yaptırdığını ve dolayısıyla bir firmanın diğerinin üretim miktarını bilebileceğini aklınızda bulundurun.

Nvidia ATI’deki kıtlıktan dem vuradursun, 55 nm GT200 grafik işlemcili ekran kartlarının piyasada bolca bulunduğu söylenemez. Depoda gördükleriniz belki aylar öncesinden kalma ürünler. Bununla beraber 40 nm GeForce GT 240 ekran kartlarının satış rakamları yüksek ve tedarik sıkıntısı yok gibi görünüyor.

ATI’nin ürünlerinde tedarik sıkıntısı çektiği doğru. Ülkemiz piyasasında şimdilik tek bir Radeon HD 5970 ekran kartı bile yok. Üstelik ürün azlığından dolayı HD 5850 ve 5870 ekran kartlarının fiyatlarında hatırı sayılır yükselişler gözlemliyoruz. Eğer Nvidia ocak veya şubat ayında Fermi GeForce’ları resmen duyurduktan sonra bol miktarda kart ürettirebilirse açığı kısa sürede kapayabilir.    

Bir cevap yazın