Nvidia Ageia PhysX Kartlara Desteğini Kesiyor

Nvidia PhysX AgeiaPhysX’in ilk çıkışını hatırlıyor musunuz? Hayır, PhysX sanıldığı gibi Nvidia’nın geliştirdiği bir teknoloji değildi. PhysX, Ageia firmasının geliştirip piyasaya sürdüğü dünyanın ilk fizik işlemcisini bünyesinde barındıran fizik kartıydı. O zamanlar teknoloji meraklıları, “PC oyunlarını akıcı bir şekilde oynamak için her altı ayda bir sistem yeniliyoruz, şimdi birde fizik kartı mı satın alacağız?” diye soruyorlardı birbirlerine.

Biliyorsunuz, bir donanım ne kadar üstün teknolojiye sahip olursa olsun yazılım geliştiricilerinin desteği olmazsa o donanım ölmeye mahkumdur. Ageia PhysX de ilk başta bir kaç oyun geliştiricisinin desteğini alsa da geçen zaman PhysX’in gereksiz bir ürün olduğu gösterdi bizlere. Çünkü kimse fizik işlemleri için ayrı bir kart almak istemiyordu ve PhysX’in aman aman bir katkısı yoktu oyunlara.

Daha sonra Nvidia, Ageia PhysX’i satın aldığını duyurarak firmayı bir anlamda iflas etmekten kurtardı diyebiliriz. Nvidia, zekice bir hamle ile PhysX fizik motoru için istenen ayrı fizik kartı saçmalığından vazgeçip, PhysX fizik motorunu kendi grafik kartlarında çalışacak şekilde yeniden geliştirdi. PhysX fizik motorunun Nvidia’nın desteği sonrasında geldiği yeri biliyorsunuz.

Peki, Ageia PhysX fizik kartı alanlara ne oldu? Nvidia, bir süre bu kartları da destekledi fakat artık Ageia PhysX fizik kartlarının sonu geldi çünkü Nvidia, Ageia PhysX fizik kartlarına artık yazılım desteği vermeyeceğini açıkladı.

Bilmiyorum bu ürünü Türkiye’de alan var mıydı ama Nvidia’nın bu kararı çok sınırlı bir kesimi etkileyecektir. Ne de olsa Ageia PhysX fizik kartları pek iyi satış rakamlarına ulaştı diyemeyiz.

Neyse en azından artık hiç bir firmanın fizik hesaplamaları için ayrı bir fizik kartı geliştirmeyeceğini biliyoruz, en azından öyle umuyoruz.

Aslında Ageia PhysX tam nostalji bölümüze konuk olacak bir donanım. Belki bir gün bu konuyu daha ayrıntılı işleriz.

Bir cevap yazın