Nvidia 680i Yongasetli Anakart Karşılaştırması, Bölüm 1

Bulutlar aralandı ve Nvidia’nın kasvetli “Core 2 Öncesi” yongaseti günleri yerini parlak ve güneşli bir geleceğe bıraktı… veya bıraktı mı? Nvidia’nın uzun zamandır beklenen 680i SLI yongasetinin tanıtılmasının üzerinden bir aydan fazla zaman geçti ancak şu ana kadar sadece bir marka yonga üreticisinin referans tasarımını kullandı. Bu yazıda referans tasarımı kullanan bir model ve henüz pazara sürülmemiş bir başka modelin de bulunduğu anakartları inceliyoruz. Toplamda üç ürün deney masamıza yatıyor. Bir sonraki 680i SLI yongaseti incelememizi Ocak ayı içerisinde yayınlamayı umuyoruz.

Daha hızlı bellekler ve işlemciler için geliştirilmiş veriyolu hızı, geliştirilmiş bellek denetleyicisi ve daha fazla sayıda sunulan PCI-Express yolları gibi yongasetinin verdiği büyük sözler, 8800 serisi ekran kartı ve güçlü bir Core 2 işlemci almak isteyen kullanıcıları cezbediyor.

Nvidia 680i Yongasetli Anakart Karşılaştırması, Bölüm 1

Kırk altı PCI-Express hattı sayesinde 680i SLI iki x16 ekran kartını tam veriyolu genişliğiyle ve üçüncü x16 büyüklüğündeki kartı da x8 kipinde destekleyebiliyor, geriye kalan altı hat da diğer aygıtlar için kullanılabiliyor. Deneyimize katılan bütün anakartlar üç x16 yuvasına sahipti yongasetinin geriye kalan bağlantıları altı ek aygıta izin veriyordu.

500 serisi yongasetlerinden bu modele taşınan pek çok özelliği sayfalarca sayabiliriz (DualNet Gigabit Ağ Takımlama, FirstPacket paket öncelik ayarlama ve Mediashield geliştirilmiş RAID desteği) ancak bu ayrıntıları daha önce yayınladığımız 680i yongaseti incelememizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın