Nükleer Erime Nedir?

Japonya’da Fukuşima Nükleer Santrali’nde ortaya çıkan nükleer erime tehlikesi dünyayı tehdit ediyor. Peki, nedir nükleer erime?

Japonya’da yaşanan 9.0 büyüklüğünde deprem Fukuşima Nükleer Santrali’ne zarar vermedi, ama nükleer santrale su taşıyan boruların büyük oranda zarar görmesine yol açtı. Uranyum çubuklarının soğutulması için santrale yeterli soğuk su sağlanamayınca nükleer santralde işler kontrolden çıkmaya başladı.

Nükleer Santral Uranyum Çubukları

Nükleer santrallerin çalışma mantığı temelde basittir; uranyum çubukları kontrollü bir şekilde su dolu bir havuza daldırılır ve uranyum atom çekirdeklerinin reaksiyona girerek parçalanması sağlanır. Atom çekirdekleri parçalanırken ısı yayar. Havuzda oluşan ısı ve basınç suyu buharlaştırır. Oluşan buhar ile türbinler döndürülür ve elektrik enerjisi elde edilir.

Uranyum çubuklarının reaksiyon hızını kontrol etmek için iki yöntem kullanır; havuza soğuk su pompalanarak uranyum çubukları soğutulur ya da grafit ve benzeri metaryaller yardımı ile uranyum çubuklarının reaksiyon hızı yavaşlatılır. İkinci yöntem reaksiyonu yavaşlatır, ama tamamen durmasını sağlamaz. Uranyum çubuklarının reaksiyonunun engellenmesi için soğutulması şarttır.

Fakat, eğer uranyum çubukları bir şekilde kontrolden çıkar ve kontrolsüz bir şekilde tepkimeye girmeye başlarsa, nükleer erime tehlikesi ortaya çıkar. Nükleer erime, uranyum çubuklarının tamamen eriyerek kontrolsüz bir şekilde radyasyon yayması sonucu oluşur. Nükleer erime oluştuktan sonra süreç geri alınamaz. Ancak Çernobil’de olduğu gibi radyasyonun sızmasını engellemek için çalışmalar yapılır. Aşağıdaki tabloda nükleer erimenin nasıl gerçekleştiğini anlatan bir grafik bulabilirsiniz.

Türkiye’de nükleer elektrik santrali kurulmalı mı? Anketimize katılın

Nükleer (Çekirdek) Erime Nedir

1 Yorum

Bir cevap yazın