Novatron NTR81WT Full HD Medya Player

Kullanıcı Arayüzü Ve Medya

Film kutusunun marifetlerinden faydalanmak için kullanıcı arayüzüne oldukça işimiz düşüyor. Dosyaları bir yerden bir yere taşımak olsun, istemediğimiz dosyaları silmek olsun, internet üzerinden radyo dinlemek olsun birçok seçeneği kumanda aracılığı ile kutuya yaptırabiliyoruz.

Novatron NTR81WT Medya Player ArayüzBasit bir arayüzün bizi karşılaması aslında biraz düşündürücü. Aslında arayüz fazla görsel öğeleri barındırmayarak iki önemli işi bir arada başarmış oluyor. İlk olarak fazla şaşalı olmayan arayüzün getirisi; çeşitli bağlanabilirlikler ve kutu özellikleri içerisindeki gezintilerimizi basit ama kullanışlı başlıklar altında toplaması. İkinci getiri ise; güç düğmesine basılmasından sonra sistemin beş saniyede açılması olmuş. Ancak HDD’nin kullanıma hazır hale gelmesi biraz daha zaman alıyor.

Novatron NTR81WT Medya Player Kayıt Novatron NTR81WT Medya Player Video In

Kullanıcı arayüzü ile bağdaşık olduğu için teknik özelliklere de burada değinerek incelemeye devam etmemiz mantıklı olur. Kullanıcı arayüzü bize, zamanlama ayarı sayesinde kutuya video kaydı yapabilme imkanı sunuyor. Bunun için kutunun AV/SCART girişlerini kullanırken kaydı istersek HDD’ye, istersek USB’ye bağladığımız flash belleğe yapabiliyoruz. Kayıt yapmak yerine, maç seyrederken kaçırdığı pozisyonlara anlık geri dönmek isteyen kullanıcılar için ise “Canlı Duraklat” (Time Shift) özelliği de kutu içerisine yerleştirilmiş. Ancak bu iki özellik de, kutunun şu anki firmware’i yüzünden düzgün çalışamadı (SCART girişi kullanıldı). Bu durumun daha beta aşamasındaki firmware’in son haline getirildiğinde düzeleceğini düşünüyoruz (vC0.00.57).

14 Yorum

 1. Valek

  WD Live TV nin yaptıklarının yarısını yapamıyor gibi duruyor. Firmwarei düzgün çıkarmadan aleti piyasaya süren bir firmadan ne beklersiniz ?

  birde yazı sadece yağ çekmek amacı ile yazılmış gibi geldi herhalde firma editöre kıyak geçti hiç açabildiği video ve format ve fsp lerden bahsedilmemiş çok kötü bir incelem vasatında altında.

  • M. Gökhan Aktaş

   Siz WD live TV’nin yapabildiklerini yazın ben Novatronun yapıp yapamadığını size soliyeyim.

   Medya player getiren bir firma, bir editöre (bana) nasıl bir kıyak geçebilir acaba? Düşüncenizi çok merak ettim bunuda yazarsanız. Belki bir yıllık bedava sinema bileti felan vermiştir?

   Kutunun açabildiği videoları bir önceki sayfada söyledik. Video ve format dediğiniz aynı şey olsa gerek. Fsp’ninde ne olduğunu anlamadım ama fps olsa gerek. Onuda wi-fi ile 1080p filmi üç oda öteye taşıdığımızda, yeterli bant genişliği sağlandığını ve film sorunsuz seyredildiği bilgisini verdik. Sonuç sayfasında da aynı şeyi söyledik.

   Merak ettiğiniz başka birşey varsa cevaplayabilirim.

 2. Valek

  amacım sizi değil yazdığınız makalenin ayrıntısızlığını ve medya playerın eksileri varsa bunları yazmadığınız için birazda sizi eleştirmekti. Çamur atma lekeleme gibi algılandıysa kusuruma bakmayın ancak internet sitelerinde formlarda Novatronun (bu modelmi bilmiyorum sizin yazınız aracılığı ile öğrenmek isterdim ) yüksek çözünürlüklü 40mbps filmlerde takılmalar olduğu türkçe altyazılarda problemler olduğu belirtilmiş ama siz burada hiç birine değinmemişsiniz testiniz ne kadar ayrıntılı oda tartışılır teknik hiç bir bilgi yok çok boş duruyor. Kutunun üstünde desteklediği formatlar yazıyor sitesinde de bunları copy/paste yapıp alın size inceleme olmuyor arkadaşım. hani izlediğiniz divx avi mkv iso mtds formatlarının görüntüleri yokmu ? bana sadece 1080 p leri açması yetmiyor seste problem olmamalı takılma yapmamalı siz sadece 1080 derseniz size gülerler bununda ayrıntıları mevcut bu detay bilgiler bu ürünlerin işe yarayıp yarmayacağını anlatır zaten düşük çözünürlüklü film ve videolarda görüntü kalitesinden hiç bahsetmemişsiniz açıyor deyip geçilmememeli elinde eski vcd avi divx formatında film olan ve bu tarz bir ürün arayan çok insan var aldatıcı olmamak lazım bazı medya playerler düşük çözünürlükteki görünntüleri gösterirken kaliteyi yükseltemiyor hatta bazıları düşürüyor o zaman PC yada HTCP tercih edilebiliyor.

   

  Firma size şöyle bir kıyak çekmiş olabilir bu 700 tl llik medya playerı sevgili editörümüze hediye etmiş olabilir ama öyle olsaydı yazı daha ayrıntılı olurdu en azından kullandığı için 🙂

  • M. Gökhan Aktaş

   Zannetmiyorum ki hiç bir firma 700 TL’lik bir cihazı tek bir editöre bağışlayacak kadar zengin olsun. Hiç bir firma bu kadar miktarlarda rüşvet veremez herhalde ki ben burada bu tarz konuşmaların sadece sizden duydum. Bu sitede bu yaklaşımları sergileyen okurlar genelde okur değilde bazı amaçları olan insanlar oluyor.

   Eğer bu kutunun bana incelemeye gelmediğini inanıyor yada düşünüyorsanız, sitede olan kutunun içinin resimlerini internette arayın bakalım. Başka yerlerde bulabilecekmisiniz? Demek ki ben çekmişim o resmleri ve bu kutuyu test etmişim.

   Şimdi gelelim medya player incelemesinin ayrıntısızlığına. Ben incelemelerimde sorunla karşılaşmadığım zaman; şunu başardı bunu başardı diye yazmam. Zaten bu kutunun amacı bu, yani video göstermek! Eğer video formatları konusunda  sorunsuz dediysem, sorunsuzdur.

   Açtığım ve denediğim videolar: mkv, avi, m2ts, mpeg, asf, wmv, divx

   (cars, new moon, ice age III, transporter III)

   Bunları hatırlıyorum. Daha fazla format denemiştim ama yazarsam yalan olur tam hatırlamıyorum (çünkü inceleme cihazı geri firmasına döndü!). Birde seyrettiğim videoların görüntülerini alıp burda yine başka bir cihazla göstermek hiç mantıklı gelmiyor. Çünkü o görüntüyü bir video kamera ile çekersem; kameranın çekim kalitesi ve çekim ayarları yüzünden, medya playerın kodekleri çözme kalitesini göstermez aksine belki kaliteyi düşürebilir bile. Eğer medya playerın kodekleri çözümesini fotoğraflarsam o ayrı bir dünya. Fotoğraf makinesinin yine ayarları bir ulusal standart halinde bizlere bildirilmelidir ki hepimiz aynı ayarlarda, gerçek kaliteyi fotoğraflayabilelim ve kıyas için buraya koyalım.

   Sonuç olarak benim buraya bir medyanın yeniden çekilmiş medyasını koymamın tek sebebi; olsaydı takılmaları ispatlamak için olurdu. Yoksa video kalitesini sadece benim göz deneyimim derecelendirebilir ki bu yüzden zaten ben burada oturuyorum. Birde 9 saat kesintisiz video oynattım cihazda.

   Hadi iyi günler size.

 3. Ziyaretçi

  Bu cihazı bende kullanıyorum ki şuana kadar bi sıkıntı çekmedim  (internete bağlanmak dışında 😀 ) hatta 5.1 – uydu – TV üçlemesini gayet başarılı bir şekilde çözdü. WD. HD media player ‘ın live olmayan çeşidini kullanmıştım ilk çıktığında onun firmware’ı sıkıntılıydı türkçe alt yazı desteği bile bulunmuyordu. Bunlar hep daha sonra eklenen özellikler oldu.

 4. selim şentürk

  Cihazı aldım ve ilk Servis ile görüştüm. Görüşme nedenim cihaz hakkında daha detaylı bilgi alıp kullanım ip uçlarını almaktı. Teknik servis çok ilgilendi yapmam gereken her şeyi detaylı anlattı. ve sorun olursa çözülmeyen medya codec leri varsa bize gönderin yeni versiyonda ekleyip çözeriz dedi. cihazın içeriği çok güzel . Öncelikle 0,61 versiyonu 0,68 seviyesine çıkardım. Bur da internet menüsü yoktu eklenmiş oldu. youtube, picassa, yahoo vs. menüler gelmiş. ayrıca tükrçe karakter desteği sağlanmış.

  Cihaz kablo kurulumunu şöyle gerçekleştirdi. uydu alıcısından scart çıkışını “ntr81wt” scart girişine taktım . çıkış içinde hdmı yerinden tv nin hdmı bölümüne bağladım. pc ile bağladığımda usb den bağladım içine 300 gb lık video felan yükledim. harddisk e saniyede 18-20 mb yazıyor.

  Bu arada 3 kumanda kullanıyorsunuz [:@] tv açıyorum , uyduyu ve sonra novatronu açtım gelen menüde türkçe yi seçtim. çıkış sinyalini 1920×1080 p ve 60 hz yaptım. tv nin görüntüsü ortada küçük kaldı sonra 720×456 olan çözünürlüğe değiştirdim. tv ye geçerken kumanda dan tek tuşla geçiyorum. görüntü sanırım direk tv ile uydu alıcısının verdiği görüntüden biraz daha kötü oldu o kadar göze batacak kadar değil. tv seyrederken kayıt olayını çok merak ediyordum. tek tuşla kayda başlıyor durdurmayı deneyerek buldum . film seyretme tuşlarını bilirsini ok ve içi dolu kare tuşu vardır içi dolu kare stop tuşu ile kaydı durdurdum. üç seçenek ile kayıt yapıyor lp mode , sp mode, hq mode en yüksek çözünürlükte yaklaşık 2 tb lık disk e 470 saat gösteriyordu. buda yaklaşık 19 gün aralıksız kayıt yapmak demektir. diğer bir güzel olay ise eski vhs kasetlerden direk mpg formatında harddisk e kolay kayıt yapması . aynı uydu alıcısı yerine kamerayı takıyorsunuz görüntü tvye gelince kayda başlıyorsun sonra istersen tvyi kapat kaset dijitalleşmiş oluyor. yaklaşık mini dv ve vhs kaset olarak 50 ye yakın olması lazım bunları dvd ye atmaya ortalama 5 tl verseydim 250 tl yapar [:'(] bu da bir artı benim için. benim asıl sorunum full hd çektiğim videoları ne pc de nede tv de izliyemiyordum. tv nin kendi medya player ı mov formatını tanımıyordu. çektiğim cihazı bağlayım öyle seyrediyordum ama arşivlediğim için karttan silmem gerekince eski görüntüler harddisk te kalıyordu. şimdi harika ve hiç takılmadan seyredebiliyorum ileri geri sarabiliyor . yavaş hızlı oynatıp zoom bile yapıyorum. alt yazılı film leri çok güzel büyük punto olarak gösteriyor ve yazıları kumandadaki orta yön tuşlarından sağa sola aşağı yukarı yerleştiriyor çok güzel ve kolay bir özellik. ayrıca tv den 2 sesli bir divx filmi ilk ses olan ingilizce olarak seyredebiliyordum şimdi kumandadan tek bir tuş ile hem sound tuşu galiba ister ingilizce ister türkçeye çevirip anında değişiyor ve izliyorsunuz. bu bir medya player ve pvr kayır cihazı . şuan için modem uzakta ve kablosuz bağlantı aparatını almadığım için nete giremedim torentten dosya indiremedim. diğer sitelere giremedim. Cihazı kapatınca hala gelen fan sesi kötü yönü.

 5. selim şentürk

  Cihazı aldım ve ilk Servis ile görüştüm. Görüşme nedenim cihaz hakkında daha detaylı bilgi alıp kullanım ip uçlarını almaktı. Teknik servis çok ilgilendi yapmam gereken her şeyi detaylı anlattı. ve sorun olursa çözülmeyen medya codec leri varsa bize gönderin yeni versiyonda ekleyip çözeriz dedi. cihazın içeriği çok güzel . Öncelikle 0,61 versiyonu 0,68 seviyesine çıkardım. Bur da internet menüsü yoktu eklenmiş oldu. youtube, picassa, yahoo vs. menüler gelmiş. ayrıca tükrçe karakter desteği sağlanmış.

  Cihaz kablo kurulumunu şöyle gerçekleştirdi. uydu alıcısından scart çıkışını “ntr81wt” scart girişine taktım . çıkış içinde hdmı yerinden tv nin hdmı bölümüne bağladım. pc ile bağladığımda usb den bağladım içine 300 gb lık video felan yükledim. harddisk e saniyede 18-20 mb yazıyor.

  Bu arada 3 kumanda kullanıyorsunuz [:@] tv açıyorum , uyduyu ve sonra novatronu açtım gelen menüde türkçe yi seçtim. çıkış sinyalini 1920×1080 p ve 60 hz yaptım. tv nin görüntüsü ortada küçük kaldı sonra 720×456 olan çözünürlüğe değiştirdim. tv ye geçerken kumanda dan tek tuşla geçiyorum. görüntü sanırım direk tv ile uydu alıcısının verdiği görüntüden biraz daha kötü oldu o kadar göze batacak kadar değil. tv seyrederken kayıt olayını çok merak ediyordum. tek tuşla kayda başlıyor durdurmayı deneyerek buldum . film seyretme tuşlarını bilirsini ok ve içi dolu kare tuşu vardır içi dolu kare stop tuşu ile kaydı durdurdum. üç seçenek ile kayıt yapıyor lp mode , sp mode, hq mode en yüksek çözünürlükte yaklaşık 2 tb lık disk e 470 saat gösteriyordu. buda yaklaşık 19 gün aralıksız kayıt yapmak demektir. diğer bir güzel olay ise eski vhs kasetlerden direk mpg formatında harddisk e kolay kayıt yapması . aynı uydu alıcısı yerine kamerayı takıyorsunuz görüntü tvye gelince kayda başlıyorsun sonra istersen tvyi kapat kaset dijitalleşmiş oluyor. yaklaşık mini dv ve vhs kaset olarak 50 ye yakın olması lazım bunları dvd ye atmaya ortalama 5 tl verseydim 250 tl yapar [:'(] bu da bir artı benim için. benim asıl sorunum full hd çektiğim videoları ne pc de nede tv de izliyemiyordum. tv nin kendi medya player ı mov formatını tanımıyordu. çektiğim cihazı bağlayım öyle seyrediyordum ama arşivlediğim için karttan silmem gerekince eski görüntüler harddisk te kalıyordu. şimdi harika ve hiç takılmadan seyredebiliyorum ileri geri sarabiliyor . yavaş hızlı oynatıp zoom bile yapıyorum. alt yazılı film leri çok güzel büyük punto olarak gösteriyor ve yazıları kumandadaki orta yön tuşlarından sağa sola aşağı yukarı yerleştiriyor çok güzel ve kolay bir özellik. ayrıca tv den 2 sesli bir divx filmi ilk ses olan ingilizce olarak seyredebiliyordum şimdi kumandadan tek bir tuş ile hem sound tuşu galiba ister ingilizce ister türkçeye çevirip anında değişiyor ve izliyorsunuz. bu bir medya player ve pvr kayır cihazı . şuan için modem uzakta ve kablosuz bağlantı aparatını almadığım için nete giremedim torentten dosya indiremedim. diğer sitelere giremedim. bunları ve başka özelliklerini denedikçe yazmaya çalışırım.

 6. Selim ŞENTÜRK

  ürünü 2 gündür kullanıyorum. Şuan için çok memnunum wd ile kıyaslanmaz bile pvr ile kayıt olayı harika 2 tb disk ile 719 hb den aldım. Cihazı kapattığımda fan sesi geliyor gerçekten rahatsız edici servis ile görüştüm 3-4 dakikalık bir bios güncellemesi ile sorun çözülüyor dedi. gelen bir partide böyle sorun oluşmuş yeni partide yokmuş. üçretsiz aras kargo ile göndereceğim servise. Ayrıca vhs ve mini dv kasetlerini scart girişinden bağlayıp 720×556 gibi dvd kalitesinde hq ve sp veya lp modda kayıt yapıyorum. çok işime yaradı. canon 550 d kullanıyorum full hd 1920×1080 p video çekimlerimi artık direk seyrediyorum. 5 dakkalık görüntü 2 gb lık alan kaplanıyor. ama çektiğim videolar profesyonel dizi filmden de kaliteli . bunuda hiç kırpmadan seyretmek harika. diğer western digital alanların sorunları malum hem harddisk alıp enerjiye bağla cihazı başka kablo ile bağla o sındı cihaz ısındı bence profesyonelce ve en iyi tercihlerden birini yapmışım diye şimdilik düşünüyorum. saygılarımla.

 7. TURANLI

  Merhaba,

  Bu testler yapılırken cihazın üzerinde vC0.00.55 yazılımı vardı.Şu an için ise vC0.00.68 yazılımı mevcut.Nedir 55 ile 68 yazılımı arasındaki farklar.

  * Fotoğraf menüsüne hareketli fotoğraf efekti eklendi.

  * Raw fomatta Mp3 çalma özelliği eklendi.

  * Torrent özelliği ve torrent menü eklendi.

  * IMS menü eklendi. (Internet Media Services)

  * IMS ile birlikte.İnternet tv özelliği.Youtube,Youku,SinaTV,Cnn

  Yahoo ile anlık tüm dünya hava sıcaklığı bilgisi

  Picasa,Flickr,Rss Özellikleri eklendi.

  Lütfen, yeni yazılımıyla ilgili geri dönüşlerinizi teknik@turanli.com.tr adresine gönderiniz. Her geri dönüş dikkatle değerlendirilecek ve cihazın gelişmesine katkıda bulunacaktır.

  Katkılarınız için teşekkür ederiz.

 8. TURANLI

  Merhaba , 

  Novatron NTR81WT’in yeni firmware’i 68 hazırlandı.Bu sürümle 67 Beta firmware’deki Türkçe karakter sorunu çözülmüş oldu. 
  68 sürüm linki : 
  http://www.sendspace.com/file/6z0qzx 

  install.img isimli dosya Novatron’un ana dizininde konularak menüden (sistem) yazılım güncelleme işlemi yapıldığında otomatik olarak dosyayı bulacak ve yazılım güncellenecektir. 
  Her ihtimale karşı 61. Sürüm linki : 
  http://www.sendspace.com/file/8no0zy 

  Bu yeni sürümle yüklenen özellikler: 
   Internet Medya Servisi özelliği yüklenmiştir. YouTube, Yahoo, Picasa, Flickr gibi özelliklerin yanında RSS özelliği de eklenmiştir. 
  – Torrent menüsüne, otomatik (refresh) yenileme özelliği eklenmiş. Bağlantı koparsa yeniden deniyor. 
  – Geliştirilmiş ekran ayarları 

  Not: 
  Lütfen, yeni yazılımıyla ilgili geri dönüşlerinizi teknik@turanli.com.tr adresine gönderiniz. Her geri dönüş dikkatle değerlendirilecek ve cihazın gelişmesine katkıda bulunacaktır.

 9. Ziyaretç NECATİ SEMERCİ

  selam benim televizyonum sony trinitron wega olan lardan pc min HDMI ve WGA (mönitör) çıkışı var ben pc mi , hdd mi, ve usb flash belleklerdeki bilgi ve mkv vs formattaki görüntü ve sesleri televizyonum dan ala bilirmiyim . tv mi? bilgisayarımın monitörü olarak kullanabilirmiyim görüntüler nasıl olur beni tatmin edermi
  Ben televizyonumun şu anki normal uydu görüntüsünden memnunum aynı kalitede olurmu ? sizlere hayırlı işler diler cevaplarınızı beklerim.

Bir cevap yazın