Nostalji Bölümü: Nvidia’nın En Kötü Grafik Kartlarından FX 5800 Ultra’yı Hatırlıyoruz

THGTR olarak haftasonu okuyabileceğiniz makalelerimizi çeşitlendirmeye devam ediyoruz. Geçen hafta ilk olarak “okuyabileceğiniz makaleler” yazımızı yayınlamıştık. Şimdi de haftasonu makalelerimizi nostalji bölümüyle daha da renklendirmeye çalışacağız. İlginç olaylar, ilginç ürünler, donanım tarihine damga vurmuş ürünler, rezil ürünler…

Geçmişte kısa bir yolculuk yapacağımız nostalji bölümümüze ilk konuk, Nvidia’nın GeForce FX 5800 Ultra ekran kartı. Peki, bu ürün, hangi kategoriden nostalji bölümümüze girmeyi başarıyor? Tabi ki “rezil ürünler” kategorisinden. Ayrıca, bu yazıyı okuyunca siz de “tarihin tekerrürden (tekrardan) ibaret olduğuna bir kez daha şahit olacaksınız. Lafı fazla uzatmayalım ve bu “rezil ürünü” bir hatırlayalım.

Aslında, FX 5800 Ultra’yı tanıtmadan önce Nvidia-ATI kapışmasının ilk yıllarından biraz bahsetmemiz gerekiyor sanırım. Yıl 2002, Nvidia, grafik kartı pazarında neredeyse yalnız kalmış ve keyfi yerinde. GeForce Ti 4200 aranan fiyat/performans ekran kartı olmuş, GeForce Ti 4600 ise kesin performans kralı… Fakat pazarın küçük oyuncusu ATI, derin ve sessizden gelip Nvidia’yı vurma peşinde.

Ve nihayet ATI, 2002 yılında gizli silahı Radeon 9700 PRO ile Nvidia’ya öyle bir vurmuştu ki, izleri bugün bile devam ediyor. Nvidia, ATI 9700 PRO ekran kartının GeForce Ti 4600’ü ezen performansı karşısında adeta şaşkınlıktan küçük dilini yutmuş fakat elinde hazır bir teknoloji olmadığı için yapacak bir şey olmadığını anlaması da uzun sürmemişti. ATI 9700 PRO, yalnız performans olarak GeForce Ti 4600’ü ezmiyordu, aynı zamanda teknoloji olarak da eziyordu çünkü DirectX 9.0b teknolojisini ilk destekleyen grafik kartı ATI 9700 PRO olmuştu.

Nvidia, ATI 9700 PRO karşısında paniklemiş ve hemen kolları sıvayıp hem DirectX 9b teknolojisini destekleyen, hem de ATI 9700 PRO’yu performans olarak geçebilecek yeni bir mimari geliştirmeye koyulmuştu. Fakat Nvidia, henüz ortada DirectX 9b teknolojisini destekleyen hiç bir oyun olmadığının da farkındaydı ve oyun firmaları ile iyi ilişkilerine güvenip bir “çakallık” yapmak istemişti. Neydi bu “çakallık”?

Nvidia GeForce FX 5800 Ultra

Nvidia GeForce FX 5800 Ultra

Nvidia, Microsoft’un geliştirdiği DirectX 9b standartına kendi geliştirdiği CineFX  motorunu da eklemek istiyordu. Nvidia, bu sayede oyunlarda DirectX 9b’den daha iyi görseller sunulabileceğini iddia etse de aslında amacı bu teknolojiyi oyun geliştiricilerine dayatmak, bu sayede tek taşla iki kuş vurmaktı. Çünkü bu teknolojiyi grafik kartlarında desteklemeyen ATI Radeon kartlar, doğal olarak DirectX 9b oyunlarında yavaş çalışacaktı. Fakat Nvidia’nın ATI’ye salladığı tükürük, rüzgarda yön değiştirip Nvidia’nın yüzüne gelmişti çünkü hatırladığım kadarıyla, Gunmetal hariç hiç bir oyun DirectX 9b teknolojisi destekleyen oyununa CineFX  kodlarını dahil etmedi.

Sonuç olarak Nvidia, DirectX 9b oyunlarında hem oldukça kötü görseller sunuyor hem de performans olarak çok yavaş kalıyordu. O dönem Nvidia, o kadar zor durumda kaldı ki, sürücüler ile DirectX 9 oyunlarını DirectX 8.1’e seviyesine düşürmek zorunda kaldı.

Peki, Nvidia’nın CineFX teknolojisi destekleyen ve ATI Radeon 9700 PRO ekran kartına cevap olarak çıkardığı ilk ekran kartı hangisiydi? Hafızası iyi okuyucularımız hemen hatırlayacaktır, tabi ki GeForce FX 5800 Ultra. Bu kart o kadar sesli ve sıcak çalışıyordu ki, o zamanlar FX 5800 Ultra için “elektrik süpürgesi” lakabı takılmıştı. Aynı zamanda o zamanlar alışık olmadığımız çift slotlu soğutucu modelini ilk taşıyan ekran kartlarından biriydi FX 5800 Ultra. FX 5800 Ultra’dan bir süre sonra Nvidia, bu kartın yerine FX 5900 Ultra’yı çıkardı. FX 5900 nispeten daha iyi bir karttı, daha sessiz çalışıyordu ama FX 5900 Ultra da CineFX motoru yüzünden DirectX9b oyunlarında kötü bir performans sergiliyordu.

Daha sonrasında ise Nvidia, CineFX teknolojisinden tamamen vazgeçti ve 6800 Ultra ile doğal DirectX 9 teknolojisine geri dönüş yaptı. Hikayenin gerisini zaten biliyorsunuz…

FX 5800 Ultra ile dalga geçmek için hazırlanmış komik bir video. FX5800, her derde dava!!! Elektrik süpürgesi, saç kurutma makinesi v.s.

(Youtube)

FX 5800’ün çalışırken ne kadar ses çıkardığını gösteren bir video, bu kart için boşuna “elektrik süpürgesi” demiyorlardı.

(Youtube)

FX 5800 Ultra’nın DirectX 9b oyunlarında kaldığı aciz durumu gösteren bir test bulamadık ne yazık ki, onun yerine abisi FX 5900’ün DirectX 9b oyunlarında yaşadığı aciz durumu gösteren bir test sonucumuz var. FX 5900′ de CineFX motoronu kullanıyordu.

FX 5900 karşılaştırma

O zamanlar editörümüz Uğurt Yurtsever ile birlikte forumlarda FX serisi ekran kartlarını tavsiye edenlerle dalga geçiyorduk.

FX 5800 Ultra’yı kullanan test eden var mı aranızda? Görüşlerinizi yorumlarda bekliyoruz. Haftaya nostalji bölümünde tekrar görüşmek üzere.

24 Yorum

 1. tunc

  :))))  hakkaten o dönemde elimde fx 5800 diye bir kart vardı , gece gündüz bios mod la uğraşıpta 5800 ultra biosu flaşladığımı hatırladım. ne yazıkki modlu bios durumu kurtaramamıştı . hem oyunlarda yeşillenme sorunu hem de o dönemin kartlarındaki ek güç bağlantısı sorunlarıyla uğraşmıştım.

 2. Srht

  sonradan herbişey tersine döndü ama şu an ki nvidia nın kartlarındaki teknolojinin yapabildiği ve ati radeon u nasıl ezdiği ortada. Dilerimki ati radeon da yeni teknojiler geliştirsin yoksa cuda ve physx karşısında durması imkansız gibi gözüküyor.

 3. Srht

  nvidia nın fermi teknolojisiyle yaptıkları ortada tesselation cuda ve physx de amd ati radeon lar sistem testine bile giremiyorlar. ati ikinci nesil dx11 kartlarda tesselation aktif ediyorlar gf 100 single gpu nun dual gpu lu hd5970 e testlerde ne kadar yaklaştığı ortada bazı testlerde çok rahat geçiyor dual gpu lu gf100 gpu sunu düşünemiyorum bile. aslında bende amd ati nin yeni teknoojiler geliştirmesini istiyorum çünkü nvidia kartlar hep pahalı oluyorlar.

 4. Srht

  bakıyorumda ati ciler cephe almış daha teknoloji nin t sini bilmeyenler bu oy kullanmışlar aferin size en azından klavye ve mouse nasıl kullanacağınızı biliyosunuz 😀 ayrıca toms hardware gibi bir sitenin nasıl olurda böyle çömez teknolojisever üyeleri olur şaşırdım açıkçası 😀 😀 😀

 5. Vernoncougar

  Teknolojının “T” sını bılen bır ınsan radeon kartlar fermı karsısında ezılıyor demez. Ayrıca buradakı en comezlerden bırıde sen olmalısın sozunu ettıgın tesellatıon testlerı su an ıcın bır anlam ıcermez cunku atı seneye cıkaracak yenı nesıl ekran kartlarını, ayrıca benchmark testlerıne baktıgın zaman amıral gemınız gtx480 ın nasıl tokatlandıgınıda gorursunuz.

 6. Srht

  teknolojinin “t” sini bilen bir arkadaşımız olarak bu haberi yapan arkadaşımızın kullandığı “rezil” kelimesi de bence hiç hoş değil.

  ayrıca yapılan testler ortada ben ona dayanarak konuşuyorum

  o zaman biz buna eziliyor demeyelimde nvidia nın kurduğu üstünlük diyelim. ama şu bir gerçek gönül istiyorki ati de kendini iyice geliştirsin çünkü ati teknolojiyi geliştirmiyor insanlar da gidiyor nvidia ya para veriyor bu da nvidia nın kartları pahalı satmasına yarıyor. en çok istediğim intel in larrabee yi geliştirmesiydi ne kadar çok rekabet o kadar çok fiyat düşmesi.

  diğer konuda ati nin 6000 serisi ekran kartları bu yıl içerisinde satışa sunması bekleniyor. 
  ayrıca gtx 480 e rakip 5970 i gösterebiliyorsunuz neden single gpu lu bir rakip çıkaramıyorsunuz. 
  abicim asıl olan şu bak keşke ati de ilerletse hep ucuz maliyetli yapacaz diye teknoloji yi geliştirmiyorlar ati x1000 serisinden bu yana aynı teknolojiyi kullanıyor. bende istiyorum kendini geliştirsin çünkü bende şuan laptop kullanıyorum ve grafik kartım da radeon hd 5650 mobility

  • Tahir Meylani

   ATI-Nvidia kavgası için pek bir şey söylemek istemiyorum ama yazıdaki “rezil” sıfatını tırnak içinde ve mecazi anlamda kullandım. Ama o dönemi iyi hatırlıyorum Nvidia bile bu karttan dolayı o kadar sıkıntı yaşadı ki, FX 5800 Ultra’yı doğru dürüst piyasaya sürmediler bile. Zaten çok kısa bir süre sonra FX 5900 Ultra geldi FX 5800’ün yerine.

   Aslında teknoloji olarak bir eksiği yoktu FX 5800’ün ama sıkıntı Nvidia’nın, CineFX grafik motorunu oyun geliştiricilerine kabul ettirememesiydi. Bu da FX serisinin DirectX 9 oyunlarında hem görsel olarak çok kötü gözükmesine, hem de testlerde oldukça düşük performans sergilemesine yol açtı. Yukarıda sadece Half Life 2 ile yapılan DirectX 9 testini aldım ama daha bir çok test var böyle FX 5900’ün DirectX 9 oyunlarında sıkıntıya düştüğü.

   Şimdiki durum ise farklı hem ATI hem Nvidia, DirectX kodlarından dışarı çıkmıyor. Nvidia, 3D ve PhysX gibi ekstra özellikler ile farkını ortaya koyma çalışıyor artık, DirectX dışına çıkarak değil.

 7. Vernoncougar

  Goruldugu gıbı bu benchmark testte gtx480 cevabını alıyor ve oturuyor yerıne. Su sıralar satısta olan oyunlar ıcın HD 5xxx serısı daha ıyı bunu acıkca ıfade etmek lazım, fakat gelecek nesıl oyunlarda evet fermı mımarısı daha ıyı olacaktır fakat gelecek nesıl oyunlar pıyasaya cıkmadan da radeon yenı nesıl kartlar cıkacak tamamen farklı bır mımarı aynı fermı gıbı..

 8. Srht

  tahir abi sana katılıyorum ama diğer üyenin yaptığım yorumlara sürekli olarak eksi puan vermesi aslında bu saçma tartışmayı başlattı. 

  diğer üye gf gtx 295 i hiç duymamış heralde hd 4870 x2 karşısında.

   kavga etmenin bi mantığı yok ati ve nvidia üreten biz tüketen.

  ama şöyle de bir gerçek var ki ekran kartı pazarında nvidia işlemci pazarında intel sürekli hakim oluyorlar benim istediğim amd ve amd ati nin öyle bir ürün çıkarmalı ki hem intel hem de nvidia fiyatları tavan a çekmemeli. amd diyor ki core i7 980 extreme fiyatına kullanıcılar amd fusion sistemi dizebilecekler. bnm merak ettiğim neden sen o fiyata fusion dizdirebiliyonda intel sadece six-core cpu satıyor. amd neden bu kadar ucuz satıyor acaba hem işlemcisini hem grafik kartını.

 9. bluetime

  2 kanadından silahları mevcut  fermi çok geç çıktı ve bekleneni tam veremedi her ne kadar atnin 5870ini kaplama olayında geçsede 6aylık beklemenin sonucu bu olmamalıydı harcanan güçte çift gpulu 5970e kafa tutması 100c dayanan sıcaklıkları ve fahiş fiyat politikası da cabası..

  Ayrıca 40nm üretim tekniğindeki stok sorunları bu işe tuz biber ekiyor.

  ati dx11 ve tesellation testlerinde beklenenei veremiyor 5850 5870 ile ama öbür yandan uzun süresdir piyasayı besledi dx11 kartlarla halen nvidianın orta segment  kartları piyasada yok 2 ay boyuncada olmayacak gibi duruyor.

 10. Srht

  nvidia yaptığı açıklamada zaten demişti bütün sorun dx 11 li kart çıkarmak değil dx 11 li oyun bulmak. dikkat edersen nvidia fermi yi çıkardıktan sonra bütün oyun şirketleri oyunları dx 11 li üretmeye başladı. ayrıca oyunlar da eğer cuda ve physx i açarsan en büyük fark orada zaten. diyorlar ki benchmark ta fermi çok geride. ama benchmark senin zevklerini tatmin eden bi uygulama değil. insanlar neden grafik kartına para veriyor ya çizim vb. programları için ya da oyun için benchmark sadece kartın gücünü gösteren bi uygulama. ama 5970 dual gpu lu kart neden bazı oyunlarda fermi ye mağlup oluyor.

  bu video yu izlemeni tavsiye ederim.

  bence fermi nin tek eksiği aşırı ısınma problemi. 

  güç konusuna gelince 600 $ bi ekran kartına veren adam güç konusunu dert etmez. gtx 295 içinde yapılamaz hayali bi kart diyordu ati ama gtx 295 bi çıktı ortalığı toz duman etti ati nin 4000 serisini adeta bitirdi.

  • bluetime

   videoyu ilk yayınlandığı gün izlemiştim.

   bu dediklerinden dx11li oyunların çıkmasını ferminin geciktirdiği anlamı çıkıyor ortaya, zaten 40nmlik üretimdeki kartların azımsanamyacak bir bölümü çöpe gittiğni açıklamıştı nvidia bu da nvidianın nedn geçe kaldığının sebebi olarak gözüküyor.

   harcanan güç de 1.sınıf kart alanların elbet fatura derdi olmaz ama aynı mantık orta segment geçerli değil gtx460 haziranda raflarda olacakmış gene gts350 440 gibi orta segmenti doyuracak kartların gelişi önümüzdeki ayı bulur oradaki tdplerinde de ben iç açıcı bir manzra beklemiyorum nvidiadan.

   5970in bazı oyunlarda fermiye mağlup olması malum oyunların nvidia gözetilerek kodlandığı ile açıklanabilir.ayrıca şuan ki fiyatlandırmada çoğu kişi 1100tllik gtx 480in yerine çift 5870li 5970i tercih edecektir.

   benchamrk meselsinde de sentetik programların oyunlara oranla daha az  öneme sahip olduğu doğru bu mantıkla Unigine: Heaven v2.0  testinin de  ciddiye alınmsı beklenmemeli.

   ayrıca ati kartların erken çıkma avanatajını kullanarak piyasayı dx11le doyurup ana parseyi toplamsı akabinde hamle olarak fermi çıkışıyla birlikte fiyat kırparak fiyat performans tahtına oturacağı bir gerçek

   dx11 ve tesselation performansında 1 adım önde olan nividianın geç üretim,yüksek sıcaklık,yüksek tdp,yüksek fiyatla geriye düştüğünü göz ardı etmemek gerek.

    

 11. Yasin

  Tamam 5800 rezillik olsun ancak Ati nin X850 leri zamanında SM 2 idi ve Nvidianın 6600GT leri SM 3 dü ilk başlarda kimse takmıyordu bu olayı ancak SM3 lü oyunar piyasaya çıktığında 6600GT alanlara enayi diyenler enayi yerine düşmüşdü. Ati ucuza kart satıyor diyorsunuz. Babanızın oğlumu ki ucuza satıyor acaba altında ne var ?

 12. Sonofthehell

  valla bu fanatikliği anlayamadım gitti :))

  nvidiacı arkadaş sürekli varsayımlara dayandırıyor olayı 😛 ben bir tüketici olarak şuanki gözdem kesinlikle ati. özelilklede fiyat/performans bakımından nvidianın çooookkk önünde olduğunu düşünüyorum. biraz gerçekci olmak lazım biz şuan yaşadığımıza görede şimdiye bakmamız lazım… Şuan ekran kartı pazarının lideri ati bunu kabul etmek lazım ama tabii gelecekte ne olacağı bilinmez…ki bana görede bu yarışın devam etmesi hepimizin yararına oluyor.

  bu arada yasin’inde ne demek istediğini anlayamadım :PP anlayan varsa anlatsın :)) atinin uzun zamandan beri bir politikası var ve bu politikada gayet güzel işliyor. bu politika ürettiği kartların performansından çok fiyat/performansını ön plana çıkarması.

 13. 1337

  Bazı yorumları okuyorumda hakikaten sizler bu sitelerde boşa vakit geçiriyorsunuz gibime geliyor. Bu kadar okuyup takip edipte bugün Nvidia nın düştüğü güncel durumu görmemek imkansız. Nvidia şu an yeniliyor ve kenarda fermiyle oturmak ona yeni nesil ati ekran kartlarında 1.liği getirmeyecek aksine mükemmel bir darbe vuracak. ATI tarafından beklenen bu şu an dengeler alt üst durumda. 900liraya bir 480 alıpta (tabii psunuz uygun degılse bi 250 lirada ona masraf yaparsınız) üstüne birde sıvı soğutma sistemi kurarsınız (350de ona yaparsınız) o zaman yağ gibi oynarsınız. peki sizce şu an orta halli bir 5770 alıpta yeni nesil ati ekran kartlarını mı beklemek lazım (crysis çıkış tarihi sene sonu olarak düşünürsek) yoksa üzerimize yeşiller giyip ISRARLA NVIDIA ISTEYINIZ diye slogan atmak mı?

 14. RaDReS

  nVidianın bizim ülkemizde sevilmemesinin nedeni bence ülke olarak diğer ülkelere nazaran alım gücümüzün çok ama çok kötü olması. Ayrıca sizinle aynı fikirde olmayanların teknolojiden bihaber olduğunu düşünmek nasıl bir mantıktır anlamak mümkün değil…

  Açıkçası ben bu adı ilk önce 3xx sonra 4xx olarak açıklanan serisinin de rezalet olmasını bekliyordum. Çünkü aynı 5800 de olduğu gibi kartın aşmış bir kart olduğu reklamı yapıldı. 5800 reklamlarını hatırlıyorum da yok 5 t-rex i aynı anda gösterebilecek, tamamen yeni teknoloji, her şeyi sıfırdan tasarladık (bunun nasıl iyi bir şey olabileceğini düşündük o zamanlar aklım ermiyor), CineFX ile mükemmel görüntü kalitesi vs…vs… eminim bu sloganlar teknoloji meraklılarını tebessüm ettirmeye yetmiştir. Çünkü makalenin başında da yazdığı gibi tarih tekerrürden ibaretmiş.

  Buraya yazıyorum eğer nVidia 4xx serisini ilk planladığı gün piyasaya çıkarsaydı 5800 den çok daha fazla rezil olacaktı. Görüldüğü gibi nVidia geçmişte yaşadığı hayal kırıklığından iyi ders çıkarmış olacak kartı sorunlarını çözdükten(!) ve performans artışı sağladıktan sonra piyasaya sürdü. Sonuç ortada beklenenin çok altında performans sergileyen bir kart karşımıza geldi. Evet, kesinlikle kötü bir kart değil ama bekleneni vermediği bir gerçek. Yazı bir deyimle başlamış bende bir atasözü ile bitireyim.

  Sessiz atın çiftesi sert olur…

Bir cevap yazın