Nostalji: Bir Devin Doğuşu Windows 95’i Hatırlıyoruz

Nvidia’nın kötü çocuğu FX 5800 Ultra, Intel’in kararsız işlemcisi Pentium 3  1.13‘ten sonra bu hafta Nostalji bölümümüze bir yazılım konuk oluyor ama bu sıradan bir yazılım değil; bir devri kapatıp, yeni bir devri açan bir yazılım: Windows 95.

Windows 95 işletim sistemini duymayan yoktur sanırım ama Windows 95’i özel kılan nedir? Bu yazılım bir anda mı ortaya çıktı? Özellikleri nelerdi? Tüm bu sorulara kısa kısa cevap arayacağız.

Windows 95 disket

Windows 95 disket ile de yüklenebiliyordu

Windows 95’ten bahsetmeden önce sanırım Windows 95’ten önceki Windows sürümlerinden bahsetmemiz gerekiyor. Teknoloji ve yazılımda hiçbir şey aniden ortaya çıkmaz, her büyük yeniliğin arkasında mutlaka bir altyapı vardır. Windows 95’in altında da bir altyapı vardı; Windows 1.0, Windows 2.0, Windows 3.0 ve bu işletim sistemlerinin ara versiyonları; Windows 3.1, Windows 2.11 gibi.

Tabi tüm bu yazılımların kalbini oluşturan MS DOS’u da unutmamak gerekir. Yani demek istediğim, Windows 95 efsanesi bir anda doğmadı. Her şey adım adım gerçekleşti.

Windows 2.0

Windows 2.0

Windows 95 logo

Windows 95 logo

Peki, Microsoft adını tüm dünyaya duyuracak olan Windows 95’i, önceki Windows sürümlerinden özel kılan neydi? Aslında Windows 95’in bence en önemli artısı bilgisayarlar kullanımını hem daha görsel hale getirmesi, hem de bilgisayar kullanımını daha basitleştirmesiydi. Tabi Windows 95’in tek artısı bunlar değildi. 16 bitte çalışan MS DOS’tan 32 bit desteğine Windows 95 ile geçtik. “Tak çalıştır” özelliği yine Windows 95 ile bizlerle buluştu. Windows 95 ile PC’ler, komutlarla çalışan MS DOS’un siyah ekranından nihayet kurtulmuştu.

Kısacası, Windows 95, günümüzün modern Windows işletim sistemlerinin öncüsü olmuş ve bilgisayar kullanımında büyük bir rahatlık ve kolaylık sağlamıştı. Microsoft, tabi ki elindeki bu değerin farkındaydı. Bilgisayar kullanımını kolaylaştıran bu işletim sistemi, mutlaka iyi pazarlanmalıydı, ve öyle de oldu.

Windows 95

Başlat menüsünü ilk olarak Windows 95'te görmüştük

Microsoft, o zamana kadar görülmemiş bir reklam kampanyası düzenlendi Windows 95 için. Dünyanın tüm önemli şehirlerinde bir Windows 95 tanıtımı düzenlendi. Dünyanın en büyük gökdelenlerinden Empire States, Microsoft’un logosunda bulunan kırmızı, sarı ve yeşil renklerle aydınlandı. Eminim hatırlayanlar olacaktır, Taksimin de aralarında bulunduğu dünyanın bir çok önemli meydanında Windows 95 için özel tanıtımlar düzenlendi. Microsoft, Windows 95 tanıtımı için Rolling Stones ile milyonlarca Dolara bir antlaşma yaptı. Rolling Stones’un kampanya için bestelediği “start me up” şarkısı her yerde çalınır oldu.

Microsoft’un, tüm Windows 95 tanıtım ve reklamları için tam 300 Milyon Dolar harcadığı söyleniyor.

Tabi ki Microsoft, Windows 95 tanıtımı için harcadığı paraların karşılığını fazlasıyla aldı ve Microsoft, o günden sonra adeta bir para sayma makinesine dönüştü ve bir zamanlar dünyanın en zengin adamı Bill Gates’i ortaya çıkardı.

Windows 3.1

Windows 3.1. O zamanlar oldukça popülerdi. Fakat Win 3.1 de MS DOS altında çalışıyordu.

Daha sonra piyasaya sürülen Windows 95 sürümlerinde Internet Explorer ve USB desteği de geldi. Windows 98 ile Windows 95’in popülerliliği sona ererken Microsoft’un, Windows 95’in fişini çekmesi için çok beklemesi gerekmemişti. 2001 yılında Microsoft, Windows 95 desteğini sonlandırmış ve Windows 95, tarihteki unutulmaz yerini alarak bizlere veda etmişti.

Yukarıda bahsettiğim Rolling Stones’un “start me up” parçasını ve Microsoft’un, Windows 95’in tanıtımı için hazırladığı bazı reklamların videosunu aşağıda bulabilirsiniz.

Sizinde Windows 95 ile ilgili sıra dışı anılarımız mı var? lütfen yorumlarda bizlerle paylaşın.

Rolling Stones eşliğinde işte karşınızda Windows 95…

(Youtube)

http://www.youtube.com/watch?v=HM0DL5giOBU

Sanatsal bir Windows 95 reklamı 🙂

Sanırım videodaki adam, Windows hataları ile yeni karşılaşıyor 🙂

Garip ve fazlaca uzatılmış bir Windows 95 reklamı daha.

http://www.youtube.com/watch?v=U6z2zfoi16g

Bill amca Windows 95 ile tanıştırıyor bizi…

6 Yorum

 1. murat mete

  Satılmaya başlandığında tüm dünya ile aynı anda Türkiyede’de canlı yayınla tanıtılmıştı çoğu tv kanalı yapılan gösteri tanıtımını yayınlamıştı .

  O  zamanlar  bilgisayarım yoktu arkadaşım vasıtasıyla incelemiştim çok etkileyici bulmuştum  paint  solitare baya eğlenceli gelmişti bana . 

 2. başak42

  babam işyerindeki siyah beyaz ve mouse olmayan, 1gb hdd si 16mb rami olan  bilgisayarı MMX ile değiştirmişti ve win95 yüklü idi. bilgisayarı ilk açtığım da küçük dilimi yutacaktım tabiri caizse. gözlerimize inanamıyorduk ve hayretler için de bakıyorduk. şimdi evde kullandığım bilgisayarın 3 gb ram ve 1tb hdd si var ve tabiki win 7 kullanıyorum… ne garip… teknoloji akıl almaz hızda ve mükemmel görsellikte ilerliyor… sonu varmı çok merak ediyorum:) yıllar sonra bunu cevabını alabileceğiz

 3. Şener

  ilk pc’im 8086 işlemcili IBM di hdd ve Ram’ini hatırlamıyorum DOS 3 kullanıyordum. qbasic ile basit oyunlar yapar onlarla oynardık. Sonra sonra 486 tabanlı bir makina aldım 2mb ram 420mb hdd 256k vga vardı. Bununlawindows 3.11 kullanıyordum ki büyük bir reklamla tanıtılmıştı win95 ama Klasik mavi ekran karşılamıştı insanları Kurdukları ilk anda. O günden bugüne çok şey değişti Pc ler uçtu işletim sistemleri uçtu ama Mavi Ekran yine aynı yerinde sayıyor.

 4. i0z

  windows lisansı il gelen bir form vardı. Bunu doldurun gönderin. size özel imkanlar ve bilgilendirme yapacağız diyordu. Bende doldurup gönderdim ama microsoft beni hiç arayp sormadı. Ama geçen gün Windows 7 Pro gönderdi. hiç şanslı adam olmadığım için kaç gündr acaibime gidiyor.

 5. orhankucuk

  bilgisayarla ilk tanışmam 1991 yılında Ortaokul 1.sınıfta okurken başka bir liseyi gezme vesilesi ile oldu, o zamanlar ms-dos (ne olduğunu sonradan öğrendim) ve buna bağlı programlar vardı. Aman Allah’ım o neydi öyle.. renkli renkli yazılar şekiller filan birde mini bir pac-man tarzı oyun oynama imkanı bulmuştum. Adeta aklımız gitti. Ortaokul bittikten sonra mutlaka bilgisayar öğrenebileceğim bir okula girmeliydim. (O zamanlar bilgisayar kursları diye bir şey yoktu varsa da çok azdı ve pahalıydı). ve lise için Ticaret Lisesinin en uygun yer olduğunu keşfettim. 1990 ların başında bilgisayar derslerine başlanmış. Lisede ilk bilgisayar dersimiz.. monitöre, klavyeye dokunabilmek power butonuna basıp bilgisayarı açmak ne büyük bir zevk, ayrıcalık. Bu arada bilgisayarlarımızda henüz hdd diye bir şey yoktu, ms-dos sistem disketi ile açılır daha sonra hangi program üzerinde çalışılacaksa o disket takılırdı, windows 3.1 i sadecenin öğretmenimizin bilgisayarında vardı, açmayı başarabilirsek oyun oynardık. 3 yılı Ticaret Lisesinde böyle devirdik. Hey gidi günler heeyy..

Bir cevap yazın