Nostalji: AMD ve Intel Arasındaki İlk 1 GHz’lik İşlemciyi Üretme Yarışını Hatırlıyoruz

Geçen hafta yayınladığımız nostalji yazı dizimizin ilk bölümü okuyucularımız tarafından büyük ilgi gördü. O zaman bu yazı dizisi devam etmeli değil mi?

tbird1100.jpg

AMD Athlon 1100 GHz

Geçen hafta sizlere FX 5800 Ultra’yı hatırlatmış; ATI ve Nvidia’nın uzun soluklu rekabetinin ilk yıllarına götürmüştük. Tabi ki, GPU geliştiricileri arasındaki kavgalar bir yazıyla bitmez, ilerleyen haftalarda tekrar bu konu hakkında bir nostalji yazısı hazırlayacağız fakat biraz da farklı şeylerden bahsedelim. Sanırım, bu haftaki konumuz bir çoğunuzun epey ilgisini çekecek çünkü bu hafta sizi AMD-Intel kapışmasının kıran kırana geçen (zaten hep öyle geçmiyor mu?) ilk yıllarına götüreceğiz.

Yıl 2000, AMD ve Intel ilk 1 GHz masaüstü işlemciyi çıkarmak için yarışıyor, peki bu yarışı kim kazanmıştı?

Bu yarışa mevzusuna tekrar döneceğiz fakat önce GHz terimine bir açıklık getirmemiz gerekiyor sanırım. Detaya girip sizi sıkmak istemiyorum o yüzden çok basit geçeceğim. CPU’lar oldukça kompleks bir yapıya sahiptirler ve CPU’lar

p3-1133.jpg

Intel Pentium 3 1.13 GHz

çok farklı hesaplamalar için özel olarak tasarlanabilir. Yani tasarım çoğu zaman GHz’den daha önemlidir. İşte burada AMD ile Intel arasındaki tasarım farkı devreye giriyor. AMD uzun yıllar boyunca düşük MHz daha yoğun iş gücü felsefesini benimsedi o yüzden AMD, kendi işlemcilerinin Intel’in kaç MHz işlemcisine rakip olduğunu kullanıcılara anlatabilmek için işlemcilerinin kaç GHz’de çalıştığını değil, hangi işlemcisinin Intel’in kaç GHz işlemcisine denk geldiğini belirtmek için farklı isimlendirmelere gitti. Örnek veriyorum, AMD Athlon 3200+ aslında 2000 MHz’de çalışıyordu. Fakat Intel, işlemcilerini isimlendirirken kaç MHz’de çalıştığını özellikle vurguluyordu. Intel Pentium 4 3.2,  Intel’in isimlendirme stratejisinden bu işlemcinin 3.2 GHz’de çalıştığını anlayabiliyordunuz hemen. Fakat AMD’nin düşük GHz’li işlemcileri Intel’in yüksek GHz’li işlemcileri ile yarışabiliyordu. Yani GHz her şey değildir.

Aslında, GHz’in her şey olmadığını bugün daha iyi anlıyoruz. 3.2 GHz’de çalışan bir Core i7 960, Pentium 4 3.2 GHz’e eşit hızda mı çalışıyor? Hayır, bu iki işlemci arasında dağlar kadar fark var.

Fakat son kullanıcının bu tasarım farklılıklarından haberi olmasını bekleyemezsiniz. O yüzden insanlar “ooo bak bu ilk 1 GHz işlemciymiş o zaman en hızlı bu olmalı” diye düşündü uzunca bir süre. Evet, o yıllar MHz-GHz savaşlarına sahne olmuştu uzun bir süre. Ve, evet o dönem GHz insanları cezbediyordu. Intel’de bunun bilincindeydi.

kuehler.jpg

O yıllarda grafik kartı gibi soketli takılan CPU'lar vardı

Peki, ilk 1 GHz işlemciyi kim çıkarmıştı? Hımm, tartışmalı bir konu. Çünkü hem AMD hem Intel çok kısa bir süre içinde ilk 1 GHz işlemcilerini duyurmuş fakat sadece duyurmakla kalmışlardı, ortada bir ürün yoktu. Bir süre sonra Intel, 1.13 GHz işlemcisini sadece OEM üreticileri için piyasaya sürdü. Ve Intel, bu işlemcilerden birini Tom’s Hardware’e de incelemesi için gönderdi. Fakat Tom Amca olarak bilinen Tom’s Hardware’in kurucusu Thomas Pabst’ın bu işlemcilerde bir sorun olduğunu fark etmesi uzun sürmedi. Ve Pabst, bu işlemcinin incelenemeyecek kadar sorunlu olduğunu yazan bir yazıyı kaleme aldı. Hemen ardından o dönem Intel’in hışmından çekinen diğer donanım siteleri de bu yazıdan cesaret alarak ellerindeki Intel 1.13 GHz işlemcilerle sorun yaşadıklarını açıkladılar.

Görünüşte Intel, 1 GHz yarışını kazanmıştı, hem de 1.13 GHz de çalışan bir işlemci ile ama bu işlemci hem az bulunuyordu, hem de oldukça pahalıydı ve en önemlisi kararlı çalışmıyordu. Daha sonra Intel, bu işlemcilerin sorunlu olduğunu kabul etmiş ve piyasadan toplamıştı. Gördüğünüz gibi, GHz savaşları Intel’i zor durumda bırakmıştı o yıllar.

AMD ise 1 GHz de çalışan kararlı bir masaüstü işlemcinin tadını çıkarıyordu. Her ne kadar Pentium 4 mimarisi ile Intel GHz liderliğini uzun bir süre AMD’ye bırakmadıysa da o yıllar AMD, Intel’e karşı verdiği bir savaşı kazanmıştı. Peki, kaç paraydı bu ilk 1 GHz AMD Athlon işlemci? Tam 1299 Dolar. Evet, üst düzey işlemciler o zaman da pek ucuza satılmıyordu.

Peki Intel, 1.13 GHz’de sorun yaşadığını dünyaya ilk duyuran Tom’s Hardware’i affetti mi? Intel’in, Tom’s Hardware’de yayınlanan bu yazıyı affetmesi biraz zaman aldı. Ve, Tom’s Hardware, bir süre Intel’den işlemci örneği almayan tek ünlü donanım sitesiydi. Doğruyu söyleyeni dokuz köyden kovarlar değil mi?

Bunlarda test sonuçlarımız, en altta ise 1 GHz Pentium 3 işlemci ile Vista Aero’dan verim alabilir miyiz sorusunu video ile yanıtlıyoruz.

cpu_1210_image001.gif

cpu_32708_image001.gif

(youtube)

Gelecek hafta başka bir nostalji yazısında görüşmek üzere.

10 Yorum

 1. Sezai

  Ülkemizde sanırım Vesteldi, amd 1 ghz reklamları bile yapılmıştı o dönemler.

  “Sizin bilgisayarınız kaç hegahertz? (sahnede bir salyangoz geziyor), bizim bilgisayarımız 1 ghz (sahnede rokete binmiş biri var). Peki ne demek, internetin, oyunların uçması demek.

   

 2. faruk

  Evet bu Bişllgisayar benim ikinci bilgisayarımdı. Vestel’in çıkarttığı Veezy Go internet bağlantı servisi ile birlikte ilk olarak AMD k6-350Mhz vermişti. Bir kaç ay sonra Sonra az bir farka AMD Athlon 1000Mhz kampanyası olmuştu. (eski kasayı ve yeni kasayı götür) Dünyanın ilk 1 Ghz işlemcili bilgisayarı şeklinde reklamları yapılıyordu. Ama performansından çok memnundum. O dönemlerde ard arda belli bir sayıdan sonra mp3 riplersen riplenen mp3lerde anlık kesinti (CPU error olarak nitelendiriliyordu) oluyordu. Oyüzden arkadaşlar CDler ellerinde bana gelirlerdi. Bana mısın demezdi. Hatta ilk zamanlar bana niye AMD aldın AMDler ısınıyor diyorlardı 🙂 (Yani AMD’nin ısınan partisinden sonra almışım) Sene 2000 falandı sanırım.

 3. CodeMachine

  Benimde diğer bilgisayarım PIII 1 Ghz, 384 Mb Ram, FX5200 ile vista yı falan gayet güzel çalıştırıyor. Hatta o zamanlar yeni çıkan PIV 1.4, 1,6 lardan daha performanslı bir cpu idi. Hey gidi günler hey.

 4. proff

  ilk bilgisayarım 286 bit islemcili 5mb hdd ve 5.25 lik sürücüsü olan çok hızlı bir makineydi pw lerimiz vardı bol bol yazı yazardık 🙂 qbasic vardı halkalar çizdirir sonra midiler çakardık arkasına 🙂 ne sükse yapardık o zamanlar be sonraki makinam 486 dx 66 olmuştu çünkü 386 makine çalıştığım yerde vardı ve bu furya başlamış oldu ne kadar param varsa hep bunlara harcadım. ilk 1x CD-ROM lar çıktığında milletin hayretler içerisinde kaldığını ve anlam veremediklerini hatırlıyorum.

Bir cevap yazın