“N’olcak bu yeni ADSL portlarının hali” sorusuna yarı-resmi yanıt

Türkiye’de tüm Internet kullanıcıları yıllardır dial-up İnternet erişiminden bezdiğini dile getirirken, herkesin gözü doğal olarak kablo Internet ve DSL alanındaki gelişmelerde. Kablo alanda entersan gelişmeler olurken (elbette sözleşmede olmamasına karşın başvuru sırasında 128/196 Kbit vaadedilerek satılan, sonra sözleşme uyarınca 64Kbit’e düşürülen, şimdi zamlanarak 128Kbit’e çıkarılacağı söylentisi yayılan, halihazırda aynı omurgayı kullanan bir TT hizmeti olmasına rağmen ADSL’den pahalıya satılan kablo İnternet’ten söz ediyoruz, yeni ADSL portları ihalesinde neler olup bittiği de herkesçe merak ediliyor. Türk Telekom Internet yatırımları konularında kamuoyunun merakını giderecek geniş kapsamlı açıklamaları zaten hiç yapmazken, bazen cevap aşağıda olduğu gibi yarı-resmi şekilde, bir Yahoo mesaj grubunda karşımıza çıkabiliyor:“Türk Telekom 1996 yılında TTnet adı altında Türkiyedeki İnternet altyapısını oluşturan ve interneti en ucra noktalara kadar götüren bir altyapıyı kurdu. Bu altyapı, o tarihte ülke genelinde internet ile yeni tanışan ülkemizin Dial-up dediğimiz bağlantı şekline ağırlık verilerek düzenlendi. Bu yöntem o tarihteki internete ulaşım teknolojisinin en uygun ve en ucuz şekli idi. Ancak ; yinede talep gelebileceği düşüncesi ile TTnet altyapısı içerisinde DSL teknolojisinin bir üyesi olan ADSL hizmetininde verilmesi hedeflendi. Bu amaçla da 3000 portluk (abonelik) bir ADSL altyapı cihazı da satın alındı ve talepler doğrultusunda İstanbul, Ankara, İzmir ve Çanakkale illerinde belli santrallere kuruldu. Bu ADSL portlarına abone tarafında kullanılan modem cihazlarının pahalılığı, kullanıcıların internete bağlanırken fazla bant genişliği ihtiyacını duymamasından dolayı 2000 yılının sonlarına kadar talep gelmedi. 2000 yılından sonra müşterilerin internete bağlanırken yüksek bant genişliği ihtiyacı duymaya başlaması ADSL taleplerinde hızlı bir artışı doğurdu.

2000 yılı son çeyreğinde Türk Telekom olarak bu konuda çalışmalara başlayarak DSL altyapısını ülkemizin en ucra noktasına kadar götürmeyi hedefleyen bir altyapının çalışmalarına başladık. Ekonomik Krizin projeyi belli bir süre erteletmesine rağmen 2001-Ağustos ayında 500.000 port alımını kapsayan TT-DSL ihalesine çıkıldı. Projenin bir an önce hayata geçirilmesi için ben ve ihale komisyonundaki arkadaşlarım yaklaşık 6 ay süren ve 11 firmanın DSL-Cihazları üzerinde testlerin yapıldığı bir çalışmayı tamamlayarak ihaleyi tamamlama aşamasına getirdik.

Ülkemizin e-devlet olma yolunda önünüde açacağını düşündüğümüz bu proje Temmuz-2002 içerisinde sözleşme imzalama aşamasına getirilecek ve ilk etapta İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Antalya, Aydın ve Muğla illerini içine alan geniş bir alanda 1. Faz olarak hizmet vermeye başlanılacaktır. 2003 yılı ilk çeyreğinde tüm il ve birçok ilçe merkezinde TT-DSL altyapısı hizmet veriyor olacaktır.

TT-DSL şebekesi üzerinden ADSL (İnternete 128 Kb ile 8 Mb arasında değişen hızlarda değişik tarifelerle bağlantıya imkan verecek), G.SHDS (Noktadan noktaya 2 Mb data bağlantısına imkan verecek) hizmetleri verilecektir.

Türk Telekom personelinin de aslında sizler gibi Türk Telekomdan hizmet alan birer müşteri olduğunu düşünürseniz en iyi şeyleri, en uygun şartlar ve süreler içinde yapmaya çalışmakta olduğumuz daha iyi anlaşılacaktır. Bu konudaki hassasiyetinizin bize her zaman yön ve hız verdiğini bilmenizi istiyoruz.TOLGA KİBAR

Şef Mühendis

TÜRK TELEKOM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

BİLİŞİM AĞLARI DAİRE BAŞKANLIĞI

VERİ ŞEBEKELERİ PLANLAMA MÜDÜRLÜĞÜ

ANKARA”

Bir cevap yazın