Nokia, Yeni Tanıttığı N9 Telefonuyla Kafa Karıştırıyor

Nokia son günlerde internette dolaşan söylentileri doğrulayarak MeeGo platformunu kullanan ilk akıllı telefonu N9’u duyurdu.

Nokia N9

Nokia N9

“Saf dokunuş” olarak pazarlanan telefonun ön tarafında hiç tuş bulunmuyor ve telefonun tüm denetimleri 3.9″ AMOLED ekranla (854×480) yapılıyor.

116.45 x 61.2 x 12.1 mm boyutlara sahip N9’un tek parçadan oluşan kasası siyah, cyan (cam göbeği) ve magenta (morumsu pembe) renk seçeneklerine sahip olarak geliyor. 135 gram ağırlık, 1 GHz TI OMAP 3630 işlemci, 1 GB RAM ve 16/64 GB depolama telefonun diğer özellikleri arasında yer alıyor. Arka tarafta otomatik netleme destekli, Carl Zeiss lensli ve çift LED flaşlı 8 MP kamera ile 720p video kaydı yapabiliyorsunuz. Ön tarafta bulunan kameraysa görüntülü konuşmalar için.

Nokia N9

Nokia N9

MeeGo 1.2 işletim sistemi kullanan Nokia N9, Dolby Digital Plus özelliğine sahip kulaklıklarla birlikte geliyor. Telefonun diğer özellikleri arasında GPS, NFC (Yakın Alan İletişimi), 802.11 b/g/n WiFi, Bluetooth 2.1, mikro USB girişi, 1450 mAh pil yer alıyor.

Nokia N9

Nokia N9

Nokia, Twitter ve Facebook bağlantı özelliklerini doğrudan işletim sisteminin içine yerleştirerek sosyal ağlara tam destek veriyor. Buna ek olarak telefonun MPEG4-SP ve ASP, H.264 BP/MP, WMV9 / VC-1 ve MKV dosya biçimlerini oynatabildiği belirtiliyor.

Nokia N9

Nokia N9

Dikkatli okuyucuların gözünden kaçmamıştır. Yukarıda özellikleri sıralarken NFC’den de (Near Field Communication – Yakın Alan İletişimi) bahsettik. Bu iletişim yöntemiyle kablosuz hoparlör yardımıyla Nokia N9’u kullanarak müzik dinleyebiliyorsunuz. Ya da iki N9 telefonu bir araya getirerek dosya aktarımında bulunabiliyorsunuz. NFC’nin bu şekilde kullanıldığına ilk kez şahit oluyoruz. Muhtemelen bundan sonra diğer üreticiler de bu tür özellikleri telefonlarına ekleyeceklerdir.

Gelelim işin kafa karıştıran kısmına; Nokia kısa bir süre önce Micrsoft’la ortaklığa giderek bundan sonra işletim sistemi olarak Windows Phone 7 kullanacağını açıklamıştı.  Hatta Windows Phone 7 temelli ürünlerini birkaç ay içinde tanıtmaya hazırlanıyordu. MeeGo temelli N9 o zamana kadar arayı doldurmak için çıkarılmış bir ürün olarak mı kalacak yoksa yeni MeeGo temelli telefonlar olacak mı? Bunun şu an için bir cevabı yok, bekleyip görmemiz gerekecek.

Nokia N9

Nokia N9

Nokia N9’un kesin çıkış tarihi hakkında bilgi vermese de bu yıl içinde olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Telefonla ilgili daha ayrıntılı bilgi için Nokia’nın N9 sayfasına bakabilirsiniz.

1 Yorum

Bir cevap yazın