Nokia ve Microsoft Cep Telefonu Pazarı İçin Ortaklığa Gittiklerini Duyurdular

Nokia akıllı cep telefonları için artık Windows Phone işletim sistemini tercih edecek.

Nokia LogoNokia CEO’su Stephen Elop, iki gün önce Nokia çalışanlarına gönderdiği bir mektup ile Nokia’nın şu an cep telefonu pazarında bulunduğu vahim durumu özetlemiş ve kısaca böyle devam ederse Nokia’nın yok olacağını söylemişti.

Mektupta, Elop’un en çok üzerinde durduğu konu, Symbian işletim sisteminin günümüzün gerisinde kalması ve gelişmiş donanımların önünü kesmesiydi. Elop, sadece iki yıl önce ortaya çıkan Android işletim sisteminin Symbian’ı pazar payında solladığını belirtmiş ve sadece akıllı cep telefonu pazarında değil daha alt segmentlerde de Nokia’nın gün geçtikçe rakipleri tarafında kuşatıldığını yazmıştı.

Peki, Nokia’nın tekrar rekabetçi ürünler geliştirebilmesi için ne yapması gerekiyordu? Elop, “ürüne karşı ürün” stratejisinin yeterli olmadığını, yeni bir ekosisteme ihtiyaç duyduklarını ve MeeGo’nun kısa vadede bu ekosistemi yaratamayacağını belirtmişti. Sonuç olarak, Nokia farklı bir ekosistemin içine girmesi gerektiğini kavramıştı.

Bugün, Nokia’nın Londra’da yaptığı bir etkinlikte konuşan Elop, Nokia’nın akıllı cep telefonları için önümüzde yıllarda Windows Phone ekosistemini tercih ettiği duyurdu. Nokia, önümüzde yıllarda akıllı cep telefonu için Windows Phone işletim sistemini tercih edecek.

Bununla beraber, Nokia, Symbian’dan da vazgeçmiş değil, en azında şimdilik. Nokia, bu yıl 150 milyon Symbian cep telefonu satmayı planlıyor ve Symbian’a olan destek devam ettirilecek, ama Nokia’nın yeni akıllı cep telefonları Windows Phone işletim sistemi ile geliştirilecek.

Nokia ile Microsoft’un yaptığı anlaşmadan öne çıkan notlar şöyle:

Windows Phone Marketplace ile Nokia Store uygulamaları bundan böyle tek bir çatı altında toplanacak.

Nokia cep telefonu donanımı ve dil desteği üzerinde yoğunlaşırken, Windows Phone geliştirme işini daha çok Microsoft üstlenecek.

Microsoft’un Windows Phone geliştirme araçları Nokia Windows Phone telefonları için de kullanılabilecek.

Nokia cep telefonlarında artık Bing arama motoru kullanılacak.

Nokia Maps Microsoft mapping sisteminin çekirdeği olacak.

Bir cevap yazın