Nokia Ve Apple Arasındaki Kavga Sona Erdi

Uzun zamandır Nokia ve Apple arasındaki teknoloji kavgası sona erdi. Yaklaşık iki senedir hukuki itilafları söz konusu olan bu iki şirket arasındaki kavga teknoloji lisans sözleşmesi ile sona erdi.

Nokia Vs Apple

Nokia tarafından yapılan açıklamada “ İki şirket arasındaki tüm patent davaları lisans sözleşmesi ile sona erecektir” denildi.  Nokia 2009 yılından beri sürdürdüğü patent davasını kazanarak bir nevi haklı olduğunu ispatladı. Apple ise bu konuda Nokia’yı suçluyor.

Nokia, Apple’dan Para İstedi Mi?

Nokia,  Apple’ın bir kerelik ödeme ile hizmetleri kullanmaya devam edebileceğini belirtti. Apple ise iki şirketinde patent haklarının bulunduğuna dikkat çekti. Nokia CEO’su Stephen Elop “Nokia olarak Apple’ın da lisanslarımızı kullanması bizi gerçekten çok memnun etti. Bu sözleşme aslında bize çok şey kattı. Apple ile anlaşmamız sektörde daha hızlı yükselmemizi sağlayacak. Zaten var olan seviyemizi bir kademe daha artırdık” dedi.

Nokia ve Apple’ın Savaş Konusu Neydi?

Apple ve Nokia arasındaki teknoloji davasında konuşulan konular, dokunmatik ara yüzler, arayan kimliği, ekran aydınlatması patent ihlali iddiasıyla dahil, 3G ve Wi-Fi teknolojisiydi. Apple bunların dışında Nokia’nın birçok patenti ihlal ettiğini iddia etmişti. Her iki taraf da bu iddiaları sürekli yalanlıyorlardı.

Nokia önümüzdeki günlerde Apple ile anlaşmalarından dolayı yeni çıkacak telefonların bazılarında iPhone & iPad teknolojilerinin kullanılabileceğini de belirtti.

Bir cevap yazın