Nokia Symbian 3 İşletim Sistemini Tanıttı

Barcelona’daki Dünya Mobil Kongresi tüm hızıyla devam ediyor ve haberler yağmur gibi yağıyor. Bugün, Microsoft’un Windows Phone 7 tanıtımını haber yapmıştık. Sanırım, Windows Phone 7’den siz de benim gibi tatmin olmadınız. Phone 7, daha çok Microsoft’un kendi programlarına ve sosyalleşme sitelerine odaklanmış fakat sormadan edemiyoruz; Multitasking (çoklu görev) desteği nerede? Bu haberden canınız sıkıldıysa hoşunuza gidecek bir haberimiz var:

Nokia, Barcelona’da Symbian 3.0 işletim sistemini tanıttı. Symbian 3.0, pek çok yeni özellik ile daha çok akıllı telefonları hedef almış gözüküyor. Symbian 3.0’ın ile gelen yeniliklere şöyle bir bakalım:

 • Gelişmiş dokunmatik zoom (yakınlaştırma) desteği (tıpkı iPhone gibi çalışıyor)
 • Pek çok yeni widgets, özelleştirilebilir arayüz
 • Basitleştirilmiş Multitasking
 • Hızlandırılmış scrolling (kaydırma)
 • TV display özelliği ile HD 1080p video
 • Müzik dükkanlarından online müzik satın alabilme

Symbian 3 ile gelen yeniliklere bakınca ister istemez aklımıza iPhone geliyor ve yıl sonunda çıkması planlanan Symbian 4’ün ne kadar kuvvetli olabileceği…

Cep telefonları için işletim sistemi pazarında rekabet hiç olmadığı kadar artmış durumda, hatta bazı firmalar kendi çözümlerini sunmaya başladılar, Samsung gibi. Peki, Nokia’nın kısa bir süre önce kaynak kodlarını açtığı Symbian, cep telefonu işletim sisteminde kendine yer edinebilecek mi? Hep beraber göreceğiz.

Nokia fuarda Symbian 3’ün marifetlerini gösteren bir de video hazırlamış.

(video youtube)

8 Yorum

 1. Serhan

  Apple iphone’dan bir hayli esinlenilmiş, hatta ucuz bir kopya yaratılmış diyebilirim. Çok benzer gerçekten. Ben burada Nokia’ya özgü birşey göremiyorum. Arayüz iphone OS tarzında yapılmış. Aynısını bire bir almak yerine biraz değiştirerek karşımıza getirip koymuşlar.

  Nokia gibi bir dünya devinden çok daha özgün bir şey beklerdim. yenilikçi bir bakış açısı kesinlikle yok.

  Apple’ı buradan alkışlamak istiyorum. Şayet iphone’u çıkarmamış olsaydı bu adamlar hala bize külüstür elektronik takoz satacaklardı. Umarım Apple çıtayı biraz daha arttırır. Biz de böylece son kullanıcı olarak teknolojiyi daha etkin bir şekilde kullanırız.

  • Ziyaretçi

   cehaletin gerçekten ne kadar kötü/zararlı (toplumsal açıdan) oldugunu burada ki zihniyettende görebiliyoruz.allah ıslah etsin.lütfen biraz araştırma yapalım ya da marka kötülemek ya da övmek adına gereksiz salaklıklara düşmeyelim.kardi nokia n8 çıktıgında inceleme fırsatı bulursan ki tahminin kimse senn eline o cihazı vermez o zman apple nokia ya da symbian iphone os kıyaslamasını anlarsın.türkiyede  satılan iphone  ların  %78 iekonomık  yonden kalbur ustu olan ancak arama yapma ve de mesaj atmak dısında bir  beceride bulunmayan marka gösteriş meraklısı insanlar(!) tarafından alınmıştır.anladın mı bilmiyorum

 2. Ziyaretçi

  Nokia’nın arayüz konusundaki beceriksizliği artık ayyuka çıkmış durumda. Yeni arayüz diye sundukları bu videoda, eski arayüzden farklı pek bir şey görmediğimi itiraf etmeliyim. Hele hele android ve ios arayüzleri ile karşılaştırıldığında hiçbir artısı olmadığıda kesin. Nokia biran evvel arayüz olayına ağırlık vermeli ve bu konuda kendini geliştirmeli. Yoksa satış grafikleride gösteriyorki bundan sonra durumu zor. Şuan ios ve android içeren cihazların satışı hızlı bir şekilde yükselişe geçti. Gelin görünki symbian cihazlar fena halde düşüşte. Nokia’nın sonu hayrolsun ne diyelim 🙂

 3. gökhan

  Bu arkadaşlar Ürün incelemeden anlamış olsaydı iki ürünü aynı standartlara göre inceleyerek sonuca ulasılacağını bilirlerdi. pek sanmıyorum ama halit denen arkdaş bilgsyardan anlıyosan volar nvidia gt220 ekran kartıyla asus aynı model kartı eline al bak.sen “ya model nmarası aynı ikisinin farkı yk diceksin. eminim. o zman sok bilgisayarına orda bak. malzeme kalitesi olarak nokianın eline Iphone bi kere su dökemez. 2 bin tl verip adam gibi fotoğraf çekemeyen gerizekalı ıphone kullanıcıları bunu anladı ama geç oldu. linux işletm sistemi dnyanın en güvenli sistemidir. windowstan yüz kat daha güvenli. ama gerek yazılım desteği gerek kullanıcı ara yüzü bakımından windowsun eline su dökemez. yni fzla da uzatmya gerek yok. İktisatta “ZÜPPE ” malları die tabir edilen bir mal grubu vardır. parasını gösteriş için vasıfsız eşyalara harcayanlara bu isim takılır. o firmalarda bu enayiler sayesinde köşe olur. Iphone kullanımı buna yöneliktir.mesela ikisininde kendini zehrlediğini bile bile bazı kerizlerin kahvede sırf havam olsun die masaya marlboro atması gibi birşeydir 🙂 nyse mesajı aldn snırım.

Bir cevap yazın