Nokia Rekor İşten Çıkarmaya Hazırlanıyor

Nokia’nın işten çıkarmalar olacak açıklaması üzerine Google, “Nokia yazılım mühendisleri arasında yeni bir iş arayan var mı? www.google.com/jobs buraya başvurun” diye bir açıklama yaptı.

Nokia LogoGeçtiğimiz hafta mobil pazarı için bir hayli hareketli geçti. Nokia’nın yeni CEO’su Stephen Elop çalışanlarına gönderdiği bir mektup ile “yanan bir platformun üstündeyiz” diyerek Nokia için işlerin hiç de iyi gitmediğini ve şirketin böyle giderse yakında iflas bayrağını çekeceğini duyurmuştu (mektubun tamamı için tıklayın).

Hemen ardından Nokia ile Microsoft, akıllı cep telefonu pazarı için ortaklığa gittiklerini duyurdular. Nokia, artık öncelikli olarak Windows Phone işletim sistemini kullanacak ve daha çok donanım üstünde uğraşacaktı. Windows Phone geliştirme görevini yine Microsoft üstlenecekti. Ayrıca Nokia CEO’su Elop, Symbian’ın artık günümüzün ihtiyaçlarına cevap veren bir işletim sistemi olmadığının farkında olduğunu ve Symbian’ın yavaş yavaş ortalıktan kaybolması gerektiğini söylüyordu mektubunda. Bu iki haberi birleştirin ve ortaya çıkan sonuç şu: “Symbian için çalışan Nokia yazılım mühendisleri kendilerine yeni bi iş arasalar iyi olur”.

Dünya üzerinde 132.000 çalışanı olan Nokia ve Nokia Siemens Networks’un büyük bir işten çıkarma üzerinde çalıştığı açıklandı.

Bu haber üzerine twitter üzerinden bir açıklama yapan Google, “Nokia yazılım mühendisleri arasında yeni bir iş arayan var mı? www.google.com/jobs buraya başvurun” diye bir açıklama yaptı.

Güncelleme: Haberin ilk yayınladığı sırada 20.000 işçi çıkarılacak diye yazmışız, ama Nokia’dan herhangi bir rakam telaffuz edilmediğini öğrendik. Ama işten çıkarma rakamlarının binlerle ifade edileceği söyleniyor. Yanlışlık için özür dileriz.

kaynak:techspot

3 Yorum

  1. M. Gökhan Aktaş

    20000 kişi yaza yaza bu Symbian’ı mı yazıyormuşlar. Komik. Bu kadar zamandır Symbian geliştirmekte bu kadar geç kalan insanların az sayıda olduğunu düşünüyordum.

Bir cevap yazın