Nokia N97 İncelemesi

Nokia N97 ve 5800 XpressMusic

Nokia N97 ve 5800 XpressMusic

Nokia’nın dokunmatik ekranlı telefon piyasasında rekabet edebilmek ve adını bu piyasada sağlamlaştırmak için oldukça güvenerek çıkardığı Nokia N97’yi, siz okurlarımız için inceledik.

Nokia, gün geçtikçe popülerleşen ve telefon piyasasında kendine özgü kullanıcı kitlesi yaratan dokunmatik ekranlı cep telefonların pazarına çok da sıkı tutunduğu söylenemez. Belirli gecikmelerle girdiği bu piyasaya çok model de çıkarmadı. Samsung markasının model çeşitliği ve Apple markasının  büyük hayran kitlesinin arasında, Nokia’nın gözde modeli bakalım nasıl bir performans sergileyecek ve bu markaların stratejilerini bozabilecek mi?

N97 bir nevi 5800 Xpressmusic’in geliştirilmiş sürümü. 5800’da yapılan hatalardan biraz ders çıkarılmış, telefonun görselleri biraz daha güncellenip donanımda ufak tefek değişiklikler yapılmış hali. Yine çok fazla ayrıntıya girmeden iki telefon arasında ki teknik ayrıntı farklarını belirtip incelemeye son hız devam edelim.

 Nokia N97Nokia 5800 Xpressmusic
Ekran boyutu3.5″3.2″
Giriş metoduTam dokunmatik ekran
QWERTY klavye
Tam dokunmatik ekran
Hafıza32 GB81 MB
Kamera5 MP3.2 MP
Ağırlık ve Boyutlar150 gr
117,2 x 55,3 x15,9 mm
109 gr
111 x 51,7 x 15,5 mm

Bütün farklar bu kadar değil tabi ki. Ancak temelde iki telefonu birbirinden ayıran özellikler bunlar. Geri kalan temel özellikler birbiriyle eşleşiyor desek yeridir. Bu farkları anlatmamın sebebini merak edenler var ise cevabı yazının ilerleyen kısımlarında bulabilirler.

7 Yorum

 1. Güçlü Akay

  Güzel bir inceleme olmuş. 2 aydan beri N97 kullanan biri olarak artıları ve eksileri çok iyi görmüşsünüz.

  Benim Nokiaya yakıştıramadığım 2-3 şey var.

  1-en önemlisi flaşın çekilen fotoğrafın içine girmesi. Ve fotoğrafı açıkça mahvediyor.

  2-Dokunmatik ekran çok güzel olabilir ama Iphonedaki kadar keskin hareketşer yok.

  3-Program ve uygulamaların çok yavaş açılması…

  • woodo

   İlk iki söylediğinizi düzeltme şansımız yok maalesef. Bunları düzeltmek için Nokia’nın tasarımını ve kullandığı teknolojiyi değiştirmesi gerekiyor.

   Ancak üçüncü madde için söylenebilecek bir kaç şey var. Eğer telefonun içerisindeki yazılımları beğenmiyorsanız, neredeyse her Nokia uygulaması için alternatif programlar mevcut. Bu uygulamaları yükleyip denemenizde fayda var.

 2. i0z

  şu aletlerin içine apple “iyi” işlemci koyuyor. Aletler tıkır tkır işliyor. Neden Nokia doğru dürüst işlemci koyup adam gibi makina yapmıyor.

  Symbian zaten akıllandı akıllanalı problem ve yavaşlıkta son derece başarılı.

  nokia mı ? bir daha düşünün.

 3. YKP9606

  apple iphone ile nokia N97 yi karşılaştırırsak Fiyat-Performans a göre 

  bence Iphone daha avantajlı IPHONE daha hafif ve ince IPHONE un görüntü kalitesi çok yüksek ve N97 den çok daha hızlı vs..

  Ayrıca APPLE IPHONE Geleceğin teknolojisini yansıtıyor

Bir cevap yazın