Nokia: N9 İyi Satsa Bile MeeGo’yu Kullanmayacağız

Geçtiğimiz günlerde Nokia, açık kaynak kodlu MeeGo işletim sistemini kullanan N9 akıllı telefon modelini tanıtmıştı. Microsoft’la bir süre önce yapılan ve bundan sonra Nokia telefonlarda Windows Phone 7 işletim sistemi kullanılacak açıklamasıyla sonlanan anlaşma düşünüldüğünde bu yeni model kafaları karıştırmıştı.

Nokia N9

Nokia N9

Anlaşılan MeeGo işletim sistemini kullanan tek Nokia telefon N9 olarak kalacak. Nokia’nın yöneticisi Stephen Elop, yapılan bir söyleşide N9 büyük satış rakamlarına ulaşsa bile bundan sonra Nokia modellerinde MeeGo kullanılması söz konusu olmayacak açıklamasını yapmış.

Elop, aynı söyleşide Nokia’nın kendi geliştirdiği Symbian işletim sistemini bırakarak Microsoft’un Windows Phone 7 işletim sistemine geçmesini ise savunmaya devam etti. Windows Phone işletim sistemi henüz akıllı telefon pazarında bir kıvılcım çaktıramadığından bu değişime pek çok kişi tarafında şüpheyle yaklaşılıyor. Stephen Elop ise kendinden emin: “Yatırımcıların yeni stratejinin işe yarayıp yaramayacağını görmek istemelerini anlayışla karşılıyorum. Ancak bir kere bu hamlenin sonuçlarını almaya başladığımızda akıllardaki soru işaretlerinin hızla kaybolacağından eminim.”

Nokia N9

Nokia N9

1 Yorum

Bir cevap yazın