Nokia N9 İle NFC Dosya Aktarımı Yapılabiliyor (Video)

Birkaç gün önce tanıtılan MeeGo işletim sistemli Nokia N9’un özellikleri arasında NFC de yer alıyordu. Son zamanlarda sık duymaya başladığımız ve Near Field Communications’ın kısaltılmış hali olan NFC’yi Türkçe’ye Yakın Saha İletişimi olarak çevirebiliriz. NFC’nin temel amacı sürekli yanımızda taşıdığımız cep telefonlarını bir çeşit ödeme aygıtı haline getirmekti ancak bu tenknolojinin sundukları bunun ötesine geçecek gibi görünüyor.

Nokia N9

Nokia N9

NFC ile iki telefonu yan yana getirerek dosya aktarımında bulunmak mümkün. Aynı Bluetooth’da olduğu gibi aktarmak istediğinzi dosyayı (resim, video, müzik vs) seçerek aktarım yöntemi olarak NFC seçmeniz yeterli oluyor. Alıcı telefonu gönderenin yanına getirdiğinizde ekran “gelen dosya” uyarısı beliriyor. Kullanıcı gelen dosyayı kabul ederse dosya aktarımı gerçekleşiyor.

En önemli eksiklik bu özelliği şimdilik sadece Nokia N9 desteklediğinden karşı tarafta da NFC ile dosya aktarma özelliğini destekleyen bir telefon olmadığı sürece kullanmanız mümkün değil. Belki de Nokia, N9’un çok fazla satacağını ve her iki kişiden birinde N9 olacağını düşünmüştür!

Zaman içinde diğer firmaların da NFC özelliğini telefonlarına ekleyecekleri kesin ama bunun ne kadar zaman alacağı belli değil.

Bir cevap yazın