Nokia N8 Türkiye Lansmanı Yapıldı: Fiyat, Teknik Özellikler ve Kullanım Deneyimi

Nokia N8 uygun bir fiyatla ülkemizde satışa sunulacak.

Dün, Nokia N8’in Türkiye Lansmanı yapıldı. Nokia Türkiye Genel Müdürü Conor Pierce’ın konuşması ile başlayan lansmandan kısa kısa notlar aktarmak istiyoruz, öncelikle.

  • Lansman’da dikkatimi çeken ilk şey, Nvidia’nın N8 ile ne kadar iddialı olduğuydu. Nokia’nın N8’e özel bir önem verdiğini anlamak için orada beş dakika bulunmaz yeterli.
  • Nokia, Türkiye pazarındaki satışlardan oldukça memnun. Conor Pierce, Türk kullanıcıları ile yaptıkları bir ankette en sevilen cep telefonu markasının Nokia çıktığını söyledi.
  • Türk kullanıcıları, sadece Nokia cep telefonlarına ilgi duymuyor; Ovi Store’daki içeriklere de özel önem gösteriyorlar. Yılda (2008-2009) 250 milyon uygulamanın indirildiği Ovi Store’da Türkiye ilk 10’da. Ciddi bir rakam değil mi?
  • Nokia yerel içeriğe özel önem veriyor. Digitürk, Hürriyet, Mynet gibi büyük yayın kuruluşları ile yapılan anlaşmalar bunun bir göstergesi. Mesela; Lig TV’deki gösterilen tüm yayınları Nokia N8 üzerinden izleyebileceğinizi söylesem?
  • Nokia, Symbian işletim sistemini ve Ovi Store’u güncellemeye devam edeceğiin söylüyor. Evet, gelecek MeeGo işletim sisteminde. Ama o zamana kadar Symbian, Nokia’nın vazgeçilmezi olmaya devam edecek.
Nokia N8

Nokia N8

Lansman’da dikkatimizi çeken notlar böyle oldu. Şimdi de kullanım deneyiminden biraz bahsedelim.

Öncelikle Nokia N8 ile Symbian işletim sisteminin en zayıf noktalardan biri olan görsel arayüzün oldukça geliştirilmiş olduğunu görüyoruz. Yeni Symbian motoru ile Nokia N8, neredeyse iPhone kadar işlevsel ve hızlı  diyebiliriz. İki parmağınızla resim yakınlaştırma, albüm kapakları arasında hızlı geçiş, hızlandırılmış kaydırma çubukları, menüler arasında görsel geçişler, kişiselleştirilebilir ana sayfa tasarımı ve daha pek çok iyileştirme…

Tabi ki, Nokia N8’in tüm marifeti sadece yeni Symbian işletim sistemi ile geliştirilmiş arayüz ve görseller değil; Carl Zeiss lens ve Xenon Flaş ile desteklenmiş 12 MP geniş sensör kamera, 720p (HD) video kaydı, HDMI ile görüntülerinizi anında TV’de görebilme imkanı…

Nokia N8 12 MP Kamera

İsterseniz HDMI bağlantısı ile TV’de lag olmadan oyun da oynayabilirsiniz. Lansman’da Need for Speed Shift’i HDMI bağlantısı ile denedim ve sistemin gayet iyi çalıştığını söyleyebilirim. Tabi görüntüler HDMI TV’de biraz düşük çözünürlüklü, ama bir cep telefonundan beklenmeyecek kadar da iyi.

Ayrıca Lansman’da Nokia N8’in HD kayıt yapabilen kamerası ile çekilmiş bazı görüntüleri izleme şansım oldu. Şunu söyleyebilirim; Nokia N8’in gerçekten kaliteli bir kamerası var; sanırım akıllı telefonlar arasında en kaliteli kamera Nokia N8’in.

Ne yazık ki, Lansman’da wireless problemi yüzünden Digitürk gibi yerel içerikleri test edemedim.

Nokia N8 Şarj

Peki, bu iddialı cihazın fiyatı ne kadar? Nokia, Lansman’da Nokia N8’in tavsiye edilen satış fiyatının 999 TL olduğunu söyledi. Böylesine donanımlı bir cihaz için istenen fiyat uygun diyebilirim.

Nokia N8, önümüzdeki günlerde Türkiye’de satışa sunulacak. Sizin de yorumlarınızı bekliyoruz telefon hakkında.

Nokia N8’in özellik tablosuna göz attığımız haberler ve diğer detaylar için sizi buraya alalım.

Daha fazla görselleri aşağıda bulabilirsiniz.

Nokia N8 Siyah

Nokia N8 Mavi

Nokia N8 Sarı

Nokia N8 Turuncu

Bir cevap yazın