Nokia N8 İncelemesi

Nokia N8

Ve Nokia yeni yüzü; çoklu ortam azmanı, Symbian 3’ün ev sahibi, iddialı ekranlı son modeli olan N8’i ülkemizde satışa sundu. Nedendir bilinmez rakiplerinden daha fazla heyecanla beklediğimiz bu son teknolojik cihazı detaylı bir şekilde sizin için inceledik.

İncelememiz hakkında biraz bilgi verelim. Nokia N8 incelememizde, ülkemizde olağandan fazla Nokia hayranlığı olduğundan bizimde daha çok konu üzerine titrememize neden oldu. Zaten telefon bir masa üzerine konulduğunda üzerinde Nokia yazısını görenlerin telefonu eline alıp hemen inceleme yapmaya başlamalarından Nokia hayranlığımız kendini belli ediyordu. Sokakta dolaşan amatör/editör arkadaşlarımızdan kurtarabildiğimiz kadar ve yinede onlarında fikirlerine kulak kabartarak, neredeyse her duruma soktuğumuz N8’i ciddi bir sınavdan geçirdik.

Lafı fazla uzatmadan adım adım incelememizi sizinle paylaşmaya başlayalım. Ama… İlk önce Nokia N8 için SAR değerlerine bakalım. Telefonu kulakta tutarak kullanımda en yüksek değeri 2.0 W/kg olması gereken SAR değeri, Nokia N8 için 1.02 W/kg’dır.

8 Yorum

 1. Narc

  Telefonun sol yanına baktığımız zaman Nokia adına garip karşılanabilecek iki yuvayı burada görüyoruz. Bunlar hafıza kart yuvası ve SIM kart yuvası. Bunların burada ne işi var? Nokia tasarım anlayışını biraz, büyük bölüm sonu canavarı olan iPhone’a yaslamış görünüyor.

   

  2 yıllık Nokia 5800da bile sol tarafta zaten bu iki yuva , ne şaşırtıcı ve beklenmedik onu anlamadım.. ?

  • M. Gökhan Aktaş

   Yazının devamını okuyunca anlıyoruz.

   Sabit batarya kapağından bahsediyoruz! Bu yüzden bu iki yuva buraya yerleştirilmiş.

   Yani sabit arka kapağa atıfda bulunuyorduk. Yoksa önceki modelleri kullanan birisi için şaşırtıcı olmasa da, hiç Nokia kullanmamış birisi içinde yazıyı yazmak gerekiyor ve bu girişlerin burada olması gerektiğini, çünkü arka batarya kapağının sabit olduğunu söyledik. Nokia’da bir ilk!

 2. Narc

  Evet kapağın sabit olması bir ilk ama yuvaların solda olması var olan bir olay olduğu için sonuçta hatalı bir anlatım oluyor demek istiyorum.. Nokia kullanmamış birisi de doğrusunu bilse sorun olmaz diye düşünüyorum 🙂

  • M. Gökhan Aktaş

   Doğrusu dediğiniz gibi. Hafıza kartı ve SIM kart girişlerinin yanda kullanılması Nokia için bir ilk değil. Tabii ki telefonun bütün tasarım ayrıntısı da bu kadar değil. İşlemci, ekran, ROM, hafıza, HDMI çıkışı, 3B işlemci, Symbian^3 ve metal malzeme kullanımı gibi Nokia’nın geride olduğu konuları iyileştirmesi, Nokia’yı hiç bilmeyen kullanıcılara daha heyecanla anlatmak isterken bunun gibi dil dolaşmalarını atlamış olabiliriz.

 3. Muzaffer Kahraman

  Nokya konekting pipıl.Yarış acımasızca sürüyor.Bir yandan en yeni teknolojileri cebe sığdırmak isterken diğer yandan mevcut kullanımdaki özelliklerin iyileştirmesi için çalışmaları lazım.

 4. Narc

  Ben zaten genel olarak yazının detayına ve üzerine eğildiği noktalardan hoşnutum 🙂 Anlamda farklıklık yaratan ufak bi sözdizim hatasından bahsettim yalnızca feedback olaraktan..

  İyi çalışmalar..

Bir cevap yazın