Nokia E72 Ayrıntılı İnceleme

Nokia E72

Nokia E72

Nokia, birçok insanın sabırsızlıkla beklediği yeni telefonu E72’yi sonunda satışa sundu. E71 modelinin devamı niteliğinde olan E72 biz teknoloji meraklılarına bakalım neler vaat ediyor ve neler sunabiliyor…

Teknik ayrıntılara girmeden, E71 modeli ile E72 arasındaki gözle görünür farklara bakalım:

 • E72 modelinin içeriğini daha ayrıntılı keşfedebilmemiz için optik navigasyon padi eklenmiş.
 • Dahili telefon hafızasında (110 MB dan 250 MB’a) ve desteklenen hafıza kartı üst kapasitesinde (8 GB dan 16 GB’a) artış yapılmış.
 • HSDPA maksimum hızı 3.6 Mbps dan 10,2 Mbps’e çıkarılmış.
 • Kamera 3.15 MP den 5.0 MP’e çıkarılmış ve video kaydı 640×480 (15 FPS) piksele yükseltilmiş.
 • E72 de kullanılan işlemci 369 Mhz den 600 Mhz’e yükseltilmiş.
 • Kulaklık çıkışı bu sefer standart 3.5mm jak olarak seçilmiş.
 • Konuşma ve bekleme sürelerinde iyileştirilmeler yapılmış.
 • A-GPS ile navigasyona pusula desteği eklenmiş.
 • Kızılötesi bağlantı iptal edilmiş.

Telefonun boyutunda ve ağırlığında çok fazla değişime gidilmeden tasarımda güncellemeler yapılmış. Ekran kalitesi ve boyutu aynı bırakılırken telefona can veren yazılım olan Symbian işletim sistemi; Symbian OS 9.3 Series 60 v3.2. Telefonun SAR değeri 1,31 W/kg olarak en yüksek olan 2 W/kg değerine yakın ama yinede altında, güvenilir seviyede.

Yukarıdaki farklar Nokia E71 kullanan-inceleyen kullanıcıların, E72 ye terfi etmek için önbilgi niteliğinde. Sonraki sayfada ise E72 için geniş ayrıntılara değinelim.

18 Yorum

  • M. Gökhan Aktaş

   Aradaki fiyat farkını umursamıyorsanız Nokia E72 daha iyi bir telefon. Zaten fiyatından da belli.

   Dokunmatik ekranlı bir telefon alıp, o telefonla mutlu olmak istiyorsanız daha yüksek meblağlara çıkmanız gerekir. Çünkü dokunmatik ekranlı bir telefona ödediğiniz ücretin büyük kısmı ekran teknolojisine gidiyor. Yani siz sadece dokunmatik ekranlı bir telefon (ama sadece telefon) istiyorsanız o zaman giriş seviyesi bir dokunmatik telefon almalısınız. Yoksa yeni teknolojik oyuncakları içinde barındırsın (Wi-Fi, GPS, 3G…) diyorsanız ve her isteğinize cevap versin diyorsanız 1.000 TL’ye çıkmalısınız.

   Bence iki telefon arasında E72 daha mantıklı bir seçim olur.

 1. Ziyaretçi

  Avea hattı kullanıyorum, Avea yetkilileri Blackberry cihazlar haricinde hiçbir cihazda push mail özelliği olmadığını söylüyorlar. Nokia messaging acaba sadece Turkcell’de mi var?

  • M. Gökhan Aktaş

   Nokia Messaging bir Turkcell uygulaması değil, bir Nokia uygulamasıdır. Yani internet ayarları düzgün yapılmış (GPRS, EDGE, 3G) bir Nokia ve Nokia Messaging’e girilmiş e-posta bilgilireniz sonunda kısa bir gecikme ile posta kutunuza düşen iletiler, (ister başlık, ister gövde, isterse eklentininin telefonunuza indirilmesi size bırakılmış) telefonunuzun ekranına gelir.

    

  • M. Gökhan Aktaş

   Birde telefonun internet ayarlarında öncelik kablosuz ağlarda ise o zaman anlık postalar telefona düşmeyebilmektedir. Kesin bir sonuç için telefonun GSM üzerinden internete erişebilmelidir.

 2. asure2011

  merhabalar,yahoo mesajlarının sorunsuz almam rağmen pop3 ve smtp destekli şirket postalarını cep telefonuma bir türlü gelmiyor.
  NOKIA E 72 model telim var.ayarları yapmama rağmen sadece yahoo çalışıyor,
  şirket hesabı çalışmıyor.bağlantı noktası avea internet olarak tanımlı.

 3. abdullah

  e72 telefon kullanıyorum web deki bi metni kopyala+yapıştır yapamıyorum bi kısayolu yada ayarı nasıl yardımcı olurmusunuz
  cevabınızı bekliyorum şimdiden
  teşekküerler… 🙂

  • kutay

   kendi web browserında bilmiyorum ama opera kullanıyorsan ya da kullanırsan giriş tuşuna (enter) uzun süre basılı tuttuğunda talimat yazısı çıkıyor ekrana. imleci istediğin noktaya getirip başla butonuna (navi tuşu)basarak seçmek istediğin metini seçip sonra kullan butonuna ( yine navi tuşu orta tuş) basarak istediğin işlemi yapıyorsun.

 4. kutay

  “Yalnız can sıkıcı bir nokta da; baktığımız resme yakınlaştırma yapmak için bayağı bir tuşa basmamız gerektiği. Açtığımız resme, izleme ekranında direkt yakınlaştırma bulunmuyor.”

  yan taraftaki ses seviyesi kontrol tuşları ile zoom yapılabilmekte eğer kastettiğiniz buysa

 5. leyla

  arkadaşlar benim E72 tel karşıdan ses çok iyi geliyor fakat benim sesim karşıdaki kişiye çok kısık gidiyor bunu nasıl düzeltebiliriz. acil yardımınızı bekliyorm.

 6. sude

  Merhaba.Benim de e72im var.Ama bir sorum olucak telefon android mi birde eger android ise whatsapp gibi şeyler yukleyebiliyor muyuz yoksa internet paketi yaptırınca telefonun kendisinde var mı

 7. gül

  e 72 nin tuş kilidini açıp kapatan tuşu bozuldu. birde tuşları açmak için kilit aç’a basın diyen yazı ekrana gelip duryo. telefoncuya gitmeden tuşları başka bir tuşla açabilr miyim. çok acil yardıma ihtiyacım var.

Bir cevap yazın