Nokia, Cep Telefonunu Radara Dönüştürdü (Video)

Eskiden cep telefonların kamera ve renkli ekran sahibi olmasına ek özellikler olarak bakardık. Şimdi ise bunlar tamamen standart özellikler haline geldi. Üstelik zaman geçtikçe cep telefonlarına daha fazla özellik ekleniyor ve belki ilerde bunlar da standartlaşabilir. Mesela 3G neredeyse her cep telefonunda aranılan bir özellik haline gelmek üzere. Mini Projektörlü telefonlar da yavaş yavaş yaygınlaşmaya başladı.

Radarlı Nokia N95

Radarlı Nokia N95

Öte yandan firmalar durmuyor ve sürekli Ar-Ge yatırımları yapıyor. Bu yatırımların son meyvelerinden biri de Nokia’nın mühendislerinin geliştirdiği hızı algılayabilen radar. Bunun için N95 telefonunda bazı değişiklikler yapmışlar. Yeni teknolojinin ayrıntılarını tam olarak bilmiyoruz ancak hızın tespiti için elektromanyetik dalgaları kullanıyor olmalı. İşin güzel yanı cep telefonu cisimlerin sadece hızını değil, yönünü de belirliyor.

Cep telefonunda böyle bir özellik ne işe yarar? Her şeyden önce yanınızdan geçen araçların ne kadar süratli gittiğini öğrenebileceğiniz bir eğlence aracı olabilir. Eğer polisseniz ne ala. Ayrıca arkanızdaki birinin hareketlerini de arkaya bakmadan görebilirsiniz. Video YouTube’dan:

Bir cevap yazın