Nokia 7.000 Kişiyi İşten Çıkarıyor

Beklenen gerçekleşti; Nokia büyük bir işten çıkarma operasyonuna başlıyor.

Nokia ve Microsoft logoNokia ve Microsoft, geçtiğimiz günlerde Nokia’nın bundan sonra üreteceği akıllı cep telefonlarında Windows Phone işletim sistemi kullanmasına imkan veren anlaşmaya son halini verdiler. Nokia, anlaşmanın nihayete ermesinin ardından, beklenen açıklamayı da yaptı. Nokia, bünyesinde Symbian işletim sisteminin geliştirilmesi için çalışan 7.000 kişiyi işten çıkarıyor.

İyi haber ise, işten çıkarılacak 3.000 kişinin Symbian-tabanlı yazılım ve destek servisi geliştirmekle sorumlu Accenture firmasına kaydırılacak olması. Accenture’ın bundan sonra Windows Phone için de çalışacağı söyleniyor.

Halen dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi olan Nokia, işten çıkarmalarla giderlerinde büyük bir tasarrufa gitmeyi planlıyor. Zira, Windows Phone işletim sisteminin ana geliştiricisi yine Microsoft olacak.

Google, Nokia’nın işten çıkarma olacak açıklamalarının ardından işten çıkarılanlar için kapımız açık diye bir açıklama yapmıştı. Bakalım Google, 4.000 kişi için ne kadar istihdam yaratabilecek.

Bir cevap yazın