Nöbet Değişimi: DDR400 Destekli Dört Athlon Anakart

Nöbet Değişimi: DDR400 Destekli Dört Athlon Anakart

AMD hızlı bir geri dönüş yaptı – Athlon XP 2600+ sayesinde, işlemci üreticisi bir kez daha sürünün önüne geçiyor. Hala yapacak çok şey var, çünkü Intel dev adımlarla 3 GHz sınırına yaklaşıyor. Athlon XP’nin belirgin şekilde daha düşük saat hızlarında çalıştığı gerçeği göz önüne alındığında, karşılaştırılabilir bir performans seviyesine ulaşmasının tek yolu optimize edilmiş bir platformdan geçiyor.

Tam da bu noktada VIA, KT400 yongaseti ile devreye giriyor. İsminden de anlaşılacağı gibi, bu yeni yongaseti DDR standartlarının en hızlısı olan DDR400’ü (PC3200 olarak da anılır) destekliyor. 400 MHz’lik bellek hızı ve 333 MHz’lik FSB hız seçeneği ile, yeni yongaseti şu anda en optimal platform – en azından teorik olarak.

Intel sonbahara kadar DDR333’e resmi olarak geçmeyecek olmasına rağmen, bu bellek tipi AMD sistemlerinde çoktan standart oldu. Şu anda, CL2 modunda çalışan modüller bulabilmeniz mümkün, fakat bu olay DDR400 için aylarca gerçekleşmeyebilir. Bu yüzden akla şöyle bir soru gelebilir: Daha yavaş bellek zamanlamasına karşın %17’lik bir performans artışı (333 MHz’den 400 MHz’e geçiş sebebiyle) hissedilebilir bir artış mıdır, yoksa KT333 yongasetli iyi bir anakarta mı yatırım yapmalıyız? Bu soruyu cevaplandırmak için, dört tane KT400 anakartı aldık ve ön inceleme denebilecek bir karşılaştırma ile yoğun testlerden geçirdik.

Bir cevap yazın