Nintendo Yeni Nesil Ev Konsolu Wii U’yu Görücüye Çıkardı

Nintendo, devam etmekte olan E3 2011 fuarındaki sunumunu bugün gerçekleştirdi. Yapılan sunumda 3DS için tanıtılan oyunların yanında, Nintendo’nun yeni nesil ev konsolu da görücüye çıktı. Bugüne kadar ” Project Cafe ” ismiyle lanse edilen cihazın ismi ise Wii U olarak açıklandı.
Peki Wii U nedir, ne değildir, bu soruları Nintendo’nun yaptığı sunum ve verdiği bilgiler kapsamında cevaplamaya çalışalım. 
Wii-u-1 0

Bilindiği üzere Wii U söylemleri ortaya ilk olarak atıldığından bu yana, cihazın kontrol sisteminin dokunmatik bir ekrana sahip olacağı, bu ekran sayesinde oyunları televizyona ihtiyaç duymadan oynayacağımız konuşulup duruyordu. Nitekim bu söylentilerin büyük bir bölümü doğru çıktı. 

Nintendo’nun tanıttığı Wii U, edindiğimiz ilk izlenimlere göre kontrollerin ön plana çıktığı bir konsol. ( Durum Wii’de de böyleydi. Öyle görünüyor ki Nintendo, Wii ile yakaladığı başarıyı, aynı strateji kullanarak tekrarlamak istiyor. ) Wii U’nın kontrollerinin üzerinde 6,2 inç büyüklüğünde dokunmatik bir ekran bulunuyor. Ayrıca konrollerde Gyro sensörü ve birde kamera mevcut.

Wii-u-2 0

Nintendo Wii U, Wii ve Game Cube oyunlarını da destekliyor. Yani diğer bir değişle cihazda Wii Motion teknolojisi de mevcut. Zaten bazı oyunlarda Wii Remote’u ve Wii U kontrollerini bir arada kullanmamız gerekebiliyor. Misalen, golf oyunu oynarken, Wii U kontrollerini yere koyduğumuzda üzerinde bir top beliriyor. Wii Remote kumandamızı kullanarak bu topa vurabiliyoruz. Kısacası Nintendo, yine kontrol anlamında bir çığır açma düşüncesinde.

Wii U kontrollerinin en ilgi çekici yönlerinden birisi de oyunu televizyona ihtiyaç duymadan kontrollerin ekranında oynayabilmemizi sağlaması. Yani Wii U’nın kontrollerini basit bir portable konsol olarakta görebiliriz. (Tabi evde olduğumuz sürece) İyi yönden bakarsak, artık evde oyun oynarken ebebeynlerimiz gelip, kapat şunu da biraz TV izleyelim dediğinde, en yakındaki chekpoint noktasına kadar apar topar gitmek zorunda kalmayacağız. Çünkü TV’yi kapattığımız anda görüntü Wii U’nun kontrollerine geçmiş olacak. 

Wii-u-3 0

Cihazın kontrol sistemini bir kenara bırakıp teknik özelliklerine bakacak olursak; ilk olarak Wii U’nun 1080p’lik HD görüntüyü oyunculara sunacağını hatırlatabiliriz. Zaten bu konsol ilk olarak duyurulduğunda da belirtilmişti. Buna ek olarak Wii U’da HDMI girişinin yanı sıra S-Video girişi olacağı da açıklandı. Nintendo cihazın sistemsel özelliklerini ise net bir şekilde ifade etmedi. Kimbilir, belki cihaz çıkana kadar güç bakımından bazı eklemelerde bulunulabilir.

Şimdilik Wii U ile ilgili olarak sizlere aktaracağımız bilgiler bu kadar. Nintendo’dan yeni açıklamalar geldikçe karşınızda olacağız.

Bir cevap yazın