Nintendo DSi İncelemesi

30 yıldır bu piyasada olduğundan ve pek çok konsol çıkardığından Nintendo’nun taşınabilir oyun pazarında lider konumda olması şaşırtıcı değil. Firmanın marka bilinirliğinin dünya çapında olması rakiplerine göre daha zayıf donanım kullanırken oyun zevkini en üst seviyeye çıkarmasına imkân tanıyor. DS için zayıf ama eğlenceli olan donanım, dokunmatik ekranı. DS, düşük fiyatı, çok fazla oyuna sahip olması ve uzun pil ömrü sayesinde popülerliğini koruyor.

Nintendo DSi

Taşınabilirlik ve İşlevsellik

DSi (DS – Dual Screen’in çift ekran kısaltması) yer açısından tasarruflu bir aygıt değil. 137.0 mm x 74.9 mm x 18.9 mm boyutlara sahip olan DSi ince ancak uzun bir alet (pantolonun cebine sığıyor ama başka bir şeye yer kalmıyor). Dikdörtgen şekli neredeyse aynı boyutlara sahip bir önceki model DS Lite ile benzerlik taşıyor. Eski ve yeni model arasındaki temel fark mat yüzey: DS Lite’nin parlak yüzeyi üzerinde parmak izi kalıyordu yeni modelde bu sorun yok.

DSi’nin kapağı düzgün bir şekilde kapanıyor ve sağ solda bulunan plastikler kenarlara oturuyor. Eski sürümlerde olan kayan ses düğmesi yerini iki basmalı düğmeye bırakmış. Ön tarafta bulunan çıkışa özel tasarlanmış kulaklıklar takılabiliyor (3.5 mm kulaklık fişleri de çalışıyor ancak çevrimiçi sohbet için özel tasarlanmış DS kulaklığı kullanmak gerekiyor). Sağ tarafta Micro SD kart girişi bulunuyor ve bunun hemen kenarında dokunmatik kalem yer alıyor. Ürünle birlikte gelen yedek kalemler nedense DSi’ye düzgün bir şekilde takılmıyor ve denemelerimiz sırasında gelen üç kalemden ikisini kaybettik. Arka tarafta ise DS oyun kartı yuvası yer alıyor.

DS Karşılaştırma Önden

DS Lite ve orijinal DS modellerinin tersine DSi artık Game Boy Advanced oyunlarını desteklemiyor (GBA, Nintendo’nun dört nesil önceki oyun konsolu). Çoğu DS kullanıcısı artık bu oyunları oynamıyor ve geliştiriciler de bu oyunları pazara sürmüyor. Yine de bu durum DSi’nin hazırda bulunan binlerce oyunu çalıştıramayacağı anlamına geliyor.

DSi’nin kapağını açtığınızda karşınıza 3.25″ ekran ve bunun iki yanında stereo hoparlörler, orta üst kısımda ise kamera ve mikrofon yer alıyor (orijinal DS tasarımına sadık kalınmış). Güç düğmesi kapağın iç tarafına taşınmış. İki ekranın ışığını açıp kapamak için eski modellerde olmayan bir şekilde “Select” düğmesine basarak ses açma/kapama tuşları kullanılabiliyor. DSi açıkken ekranı kapatırsanız sistem uykuya geçiyor ve tekrar açtığınızda kaldığınız yerden devam edebiliyorsunz.

Güç düğmesine basmak biraz zorluyor. Benzer şekilde DS Lite’nin tersine diğer düğmeler de biraz sertleşmiş. DS Lite’ın düğmeleri biraz daha rahat kullanılıyor ama arada çok da fark yok.

Nintendo DS Karşılaştırma Yandan

Start menüsüne girdiğinizde üstteki ekranda fotoğraf slaytları gösterilirken aşağıdaki ekranda kullanabileceğiniz uygulamalar görüntüleniyor. Dokunmatik ekran dirençsel (resistive) olduğundan (yani parmakla dokunmayı algılamıyor, basmak için özel kalem yada tırnağınızı kullanmalısınız) çoğu durumda parmağınızı kullanamıyorsunuz. Özel kalem (stylus) bir şeyler yazarken veya el yazısını tanıyan bazı uygulamalarda faydalı oluyor. Bunların dışında tırnağınızı kullanabilirsiniz.

DSi, küçük eller dikkate alınarak tasarlanmış. Bu yüzden yetişkin kullanıcılar uzun süreli oyunlarda parmaklarının ağrıdığını hissedebilirler.

Güç ve WiFi ışıkları, güç ve kablosuz ağ durumunun kolayca görülebilmesine imkan tanıyor. Hoparlörler de geliştirilmiş ve bozulma olmadan oldukça yüksek ses çıkarabiliyorlar.

1 Yorum

Bir cevap yazın