Nintendo 3DS’in Türkiye Lansmanı Yapıldı

Nintendo’nun yeni taşınabilir el konsolu 3DS, 25 Mart tarihinde Avrupa ile aynı zamanda Türkiye’de satışa sunuluyor. Gözlüksüz 3 boyutlu oyun oynama imkanı sunan cihaz, 3 boyutlu fotoğraf çekme, internete bağlanma gibi yepyeni özellikleriyle oyunseverlerin el konsolu deneyimlerini farklı bir dünyaya taşıma iddiasında. Japonya’daki satışı için günler öncesinden kuyruklar oluşan Nintendo 3DS’in Türkiye lansmanı, Point Hotel Barbaros’da düzenlenen bir toplantıda yapıldı. Bizde THG Oyun olarak ordaydık ve atmosferin nabzını tuttuk.

Nintendo 3DS’in en önemli yeniliği kuşkusuz özel gözlüklere ihtiyaç duymadan kullanıcı tarafından ayarlanabilen ve 3 boyutlu (3B) görüntü almanızı sağlayan 3.53 inç boyutunda 800×240 piksel çözünürlüklü özel bir ekranı. Konsolun üzerinde bulunan stereo kameralar, 3D fotoğraf çekmenizi ve çektiğiniz 3D resimleri ekranda görebilmenize imkan veriyor. Fakat stereo kamerayı biraz hayalkırıklığı olarak değendirebilirim; zira cep telefonlarının fotoğraf çekmede geldiği kaliteyi göz önünde tutarsak, bu cihazın fotoğraf çekme kabiliyeti 3D özelliğine rağmen çocuksu kalıyor.

Nintendo 3DS Siyah

Nintendo 3DS Siyah

Nintendo 3DS’in 360 derece kontrol sağlayan yeni analog kolu, hareket algılama ve gyro hareket sensörleri ise başarılı diyebilirim. Özellikle yeni analog kol daha az yorulmanızı sağlarken, gyro hareket sensörleri yeni oyun deneyimlerinin kapısını açıyor.

Nintendo 3DS, SpotPass özelliği sayesinde, wireless hotspotları ve wireless LAN bağlantı noktalarını yakalayabiliyor ve yeni bilgi, oyun verisi, ücretsiz yazılımlar, videolar ve daha fazlasını indirmek için kullanılabiliyor. Hatta bu özelliğin LAN bağlantı özelliği kapatılmadığı sürece uyku modunda iken de çalıştığını öğrendik.

Nintendo Türkiye Lansman

Nintendo Türkiye Lansman'ından bir kare

Nintendo 3DS’in bir diğer önemli özelliklerinden biri de StreetPass. Bu özellik sayesinde diğer 3DS’ler ile otomatik olarak arkadaş ekleme, oyun karakterleri transferi gibi, data alışverişi yapabiliyor. Bu özellik de uyku modunda da çalışabiliyor.

Bir cevap yazın