Nintendo 3DS’in 3D Özelliği Açılıp Kapanabilir Bir Özellik Olacak

Aranızda Nintendo 3DS’den umutlu olan, oyun dünyasında herhangi bir şeyi değiştireceğini, ya da bir yenilik getireceğini düşünen var mı? Bana kalırsa 3DS, aynı Wii Remote veya iki oyun hariç kullanılmayan MotionPlus gibi tam anlamıyla bir Nintendo “numarası” olacak yine. Uzun süredir böyle düşünüyordum, en sonunda Nintendo cephesinden de bu konudaki şüphelerimi doğrulayan açıklama geldi.

Nintendo başkanı Satoru Iwara’nın kendisinden gelen açıklamaya göre 3DS’in üç boyut özelliği tamamen açılıp kapanabilir bir özellik olacak. Yani, daha iyi söylemek gerekirse hiç bir oyun bu özelliği fundamental olarak kullanmayacak, sadece “aç/kapa” tuşu olan basit bir görsel efekt olacak aletin ekranının üzerinde.

Iwara’nın sözlerine bakılırsa bunu yapmalarının sebebi üç boyutlu görsellere uzun süre bakamayan, ya da bu konuda rahatsızlığı olan insanları da düşünmeleri. E o zaman, oyunlar bu özelliği temel alarak farklı bir şeyler yapamayacaksa neden böyle bir alet tasarladılar ki en başından? Aleti tasarlarken bazı insanların üç boyuttan rahatsız olduklarını bilmiyorlar mıydı?

Anlaşıldı, anlaşıldı… 3DS de genç kızlara ve ev hanımlarına satılmak için tasarlanmış yeni bir Nintendo konsolundan başka bir şey değil. Sanmıştım ki, bu sefer Nintendo cidden oyun dünyasında farklı bir şeyler yapmaya hazırlanıyor. Ne diyelim, umutlarımız başka bahara kaldı…

9 Yorum

 1. CodeMachine

  Bu özelliğin kapatılıp açılır olması neden bu kadar olumsuz düşündürdüki sizi. Nvidia nın 3D visionda kapatılıp açılıyor ama bence oyun dünyası için çok önemli bir gelişme.

 2. Ziyaretçi

  “Yani, daha iyi söylemek gerekirse hiç bir oyun bu özelliği fundamental olarak kullanmayacak, sadece “aç/kapa” tuşu olan basit bir görsel efekt olacak aletin ekranının üzerinde.” demiş adam dx10un fos olması gibi bişi bu

 3. MaRIkO

  yok bunu firmadaki adam değil Oruç demiş 🙂

  Nintendonun 3d sistemini bilmiyorum detaylarıın okumadım ancak Nvidianınki hakkında fikrim var ve çokda değişik olacağını sanmıyorum. Nvidianınkinde 3d görüntü elde etmek için 2d bir görüntü alınıyor belirli işlemlerden geçirilerek 2 yeni görüntü elde ediliyor ve bunlar hızlı bir şekilde ekrana basılıyor. eğer 3d oynamak istemiyor isen bu özelliği kapatıyorsun böylece 2d imaj hiç bir işlemden geçirilmeden direkt olarak ekrana basılıyor.

  bir oyunun 3d görülmesi için özellikle 3dye göre programlanmasına gerek yok ama bu 2 yeni imaj oluşturmak için yapılan işlemi doğru yapabilmek için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor ama son 2 – 3 senedir geliştirilen nerdeyse bütün 3d oyunlarda bunlar var zaten.

  bu oyunun 3d gözükmesini sağlıyor doğru elinde 3d bir oyunun oluyor ancak 3dye göre yapılan bir oyun kadar güzel olmuyorlar. bunun nedeni basit çünkü 3d için dizayn edilende oyunun sanat yönetmenleri grafikerleri objeleri ve mekanları 3d gözükeceğini hesaplayarak dizayn ediyorlar. bu ister istemez fark yaratıyor ama 3d için dizayn edilmiş bir oyunu 3d seçeneğini kapatıp oynadığın zaman kaliteden birşey kaybetmiş olmuyorsun.

  dolayısıyla eğer nintendoda nvidia benzeri bir 3d teknolojisi kullanıyorsa (ki başka piyasaya sürülebilecek durumda 3d teknolojisi yok) nintendonun kendi yapacağı veya yaptıracağı oyunlar hariç çıkacak olan oyunların 3d üretilip üretilmeyeceğine bir etkisi olamaz. onun için burda iş oyun yapan firmalara kalıyor. eğer uğraşır oyunarını 3d ye göre tasarlarlar ise güzel oyunlar ortada olur yapmazlar ise Oruç’unda dediği gibi olur.

  burda bir sürü başka etkende ortaya çıkıyor tabii dolayısı ile güzel 3d oyunların sayısının olmayanlara oranı ne olur kestirmek zor ama 2 türden de oyunlar mutlaka ortada olacak.

 4. Uğur Yurtsever

  @ Codemachine:

  Nintendo DS, PC’lerden farklı bir platform. Her şeyden önce Nintendo, oynanabilirlik anlamında yeni fikirler geliştiriyor. Yani Nintendo’nun sunacağı 3D desteğiyle Nvidia’nın en ufak bir alakası yok aslında.

  Ayrıca bildiğim kadarıyla Nintendo’nun 3DS’i için kafamıza gözlük, lens, anten, alıcı, verici gibi şeyler takmamız da gerekmeyecek.

  Olayın özeti ise kısaca şu şekilde:

  Herkes bu teknolojiyi oynanabilirliğe de etki edecek bir özellik olarak düşündü; ancak Nintendo’dan gelen açıklamayla bunun oyunların temelini ve mekaniklerini etkileyecek bir özellik olmadığı büyük oranda kesinleşti. Yani kısacası kozmetik bir özellik olacak ve bu elbette “kötü” bir şey.

  Zaten bu tip bir konsola sahipseniz, göze hitap etmekten başka bir işe yaramayan oyunlardan ziyade yaratıcı fikirlere ve enteresan oynanış dinamiklerine sahip oyunlar ilginizi çekiyor demektir.

  Nvidia’nın konuyla alakasını da anlayamadım zaten. :p

 5. MaRIkO

  Nvidianın alakası şu aralar 3d diyince akla ilk gelen firma olması 🙂

  ayrıca çoğu kişi unutmuştur ama nvidianın çok eski kartlarında da 3d teknolojisi vardı. temelini ve tam olarak nasıl başladığını bilmiyorum ama arkadaşımın gforce1 i ile 3d nfs oynamıştık 🙂

  gözlük gibi bir aparat takılmayacak ise bu teknoloji farklı bir teknoloji olacak demektir.

  oyuna etki edecek kısmı ise gerçekten ilginçmiş. ama açıkcası bundan önce aparatsız 3d görüntüyü nasıl oluşturacaklarını merak ettim.

 6. Uğur Yurtsever

  Nintendo’nun bunu nasıl başaracağı herkes için büyük bir merak konusu. Ben yine de Nintendo 3DS’in 3D stick’ine uygun oyunlar yapılabileceğini düşünüyorum. Ancak açılır kapanır bir 3D özelliğiyle bunun oynanış açısından büyük bir derinlik sunmayacağı da ortada. Belki oyun yapımcıları yalnızca bu özellikle çalışan oyunlar yaparlar; ancak Wii örneğinde de gördüğümüz gibi bütün bunlar bir “pazarlama hilesi” olmaktan öteye gidemedi.

 7. goro

  Ben wii aldım, yemin ederim çok pişmanım, çoluk çocuk kime açarsam açayım başında nöbet tutmak zorundayım, oynama tarzına alışan bir daha da oynamak istemiyor zaten, ben de meraktan almıştım, tavsiye etmem. Safi boks tenis shooter oyuncusuysanız ona bişe diyemem. Karşılıklı dövüş oynayında görelim, klasik gamepad denen bişe var, o bile yetersiz. O sebepten çıkan oyunlarda sadece wiimote ta sırıtmayacak şeyler.

Bir cevap yazın