Nintendo 3DS Japonya Çıkış Tarihi Ve Fiyatı Belirlendi

Nintendo duyurduğundan beri en sonunda bir Nintendo el konsolunda düzgün grafiklerle oyun oynayabileceğimiz için oldukça heyecanlıydım 3DS konusunda. Önceden de belirttiğim gibi 3D özelliği değil beni çeken, hatta bir iki kere öyle kullandıktan sonra çoğu kişinin o özelliği kapatacağını düşünüyorum. Beni çeken asıl şey aletin grafik kapasitesiydi, Nintendo’nun DS’le neler yapabileceğini gördükten sonra daha yüksek kapasitede bir aletle neler yapabileceğini merak ediyordum açıkçası.

En sonunda beklenen oldu ve 3DS’in Japonya çıkış tarihi ve fiyatı açıklandı: Nintendo 3DS, Japonya’da 26 Şubat’ta piyasaya çıkacak ve 25000 Yen’den (yaklaşık olarak 300 dolar, yani 438 lira) piyasaya sunulacak. Avrupa ve Amerika içinse sadece Mart denmiş, herhangi bir spesifik tarih verilmemiş, bu da herhangi bir durumda ileri atılabileceğini gösteriyor.

Bana kalırsa Nintendo 3DS Mayıs’da ülkemizde olur ve satış fiyatı da 650-700 gibi bir rakam olur. Zaten yeterince yüksek olan bu rakamdan daha yükseğe çıkılırsa kötü bir biçimde çakılma tehlikesiyle karşı karşıya kalır Nintendo Türkiye zira Nintendo bu sefer konsolunu ailelere değil, core oyunculara pazarlamayı planlıyor (MGS: Snake Eater 3DS ya da yeni Splinter Cell gibi çıkış oyunları duyurulmuşken bir tane bile casual oyun duyurulmadı). Bu oyuncular da neyi nereden alacaklarını iyi bildikleri için Türkiye’den almaya pek tenezzül etmezler. Dolayısıyla bu sefer Nintendo Türkiye elindeki kozları iyi oynamalı, gerekirse reklamını yapmak için ilk başlarda azıcık zarar etmeli, konsolunu makul bir fiyattan satışa sunmalı. Eminim ki bu yapacakları yatırım, “Nintendo ürünleri Türkiye’den alınır” mantığını insanların zihninde oturtacak, onlara fazlasıyla geri dönecektir.

Bir cevap yazın