Nintendo 3DS Hakkında Her Şey

Açık konuşmak gerekirse Nintendo 3DS’ten, özellikle son haberlerden sonra pek umutlu değildim. İlk önce hoş bir fikir gibi gelmişti kulağıma ancak 3D özelliğinin tamamen kapatılabilir bir özellik olduğunu duyduğumda büyük hayal kırıklığına uğramıştım. Yani bunun anlamı 3D’nin oyunlarda fundamental anlamda kullanılamayacağıydı ne yazık ki.

E3 2010’da, her  yeni  oyun konsolu/aparatı gibi 3DS’te görücüye çıktı. Peki bu kadar tanıtım, demo, oyun açıklamaları konsolla ilgili fikrimi değiştirmeye yetti mi? Merak etmeyin, bir yandan E3 videolarının analizini yaparken çaktırmadan bu soruyu da cevaplayacağım.

İlk 3DS E3 videomuzda, ilk önce 3D’nin kısa bir tarihini izliyoruz, hemen ardından kırmızı dumanların arasından Nintendo CEO’su Satoru Iwata çıkıyor. Sütunun üzerinde duran 3DS’i kaldırarak ilk defa bütün dünyaya gösteriyor aleti, derken o da ne? Solda, hemen üstte bir analog çubuk mu var, bana mı öyle geldi? Xbox 360’ın kontrolöründen esinlenilerek yapıldığı belli olan bu dizayn, ne yalan söyleyeyim, bana pek kullanışlı gelmedi. PSP’nin yıllarca eleştirilen “sol tarafta bulunan tek analog çubuk” dizaynını neden aynen alıp kullanmış ki şimdi Nintendo? Tamam, biliyorum, o analog çubuk üç boyutlu oyunları kontrol etmek için dizayn edilmiş 3D analog çubuk ama neden diğer tarafta değil ki? Bana kalırsa hem dokunmatik ekranı kullanmadan FPS oynamak isteyenlere (benim gibi uzun vadede bileği ağrıyanlar) hitap edebilir, hem de 3D kontrol sağlayabilirlerdi. Olmadı, her iki tarafa da birer çubuk konulabilir, herkes memnun kalabilirdi, nedir ki? Umuyorum ki o analog çubuğun solda olmasının mantıklı bir sebebi vardır…

Birkaç dakika sonra, Iwata uzun süredir eleştirdiğimiz 3D açıp kapama tuşunu gösteriyor. Ses arttırıp kapatılan tuşlara benzeyen bu tuş, tam hayalimde canlandırdığım gibi bir şey ve ne yazık ki 3D konusundaki korkularımı doğrular nitelikte. Örnek veriyorum, seviyeyi ortaya getirdiğinizde orta derece bir 3D’ye sahip oluyorsunuz, sona dayadığınız da ise 3D özelliği tamamen kapanıyor. Umarım efekt güzeldir en azından da ilk bir saat için de sıkılıp komple kapatmayız.

3DS’in ikinci dikkatimi çeken özelliklerinden birisi ise iki kameraya sahip olması. Bu iki kamera ile 3D fotoğraf çekebiliyormuşuz. Bu fena bir özellik sayılmaz, en azından sabahtan akşama DS oynayan ev hanımlarının ve genç kızların ilgisini çeker. Oyuncuların çok çok işine yarayacak bir özellik değil bana kalırsa.

Bu videonun başında Iwata, 3D özelliğinin oynanışı da etkileyeceğini, geliştireceğini arttırıyor. Örnek vermek gerekirse, Kid Icarus’un oyununda objelerin bize olan mesafesini daha iyi ölçüp objelerden daha iyi bir biçimde kaçabilecekmişiz. Evet, bu tarz objelerden kaçtığımız, zamanlama gerektiren üç boyutlu oyunlarda bir işe yarayabilir ancak bunun dışında daha çok kozmetik olacak gibi geliyor bana.

Video tanıtılanlar arasında bir diğer ilgimi çeken özellikse 3DS’in pasif indirme özelliği. Yani DS’niz, bir bağlantı noktasının yanına geldiğinizde size çaktırmadan, şu anda oynamadığınız ama elinizde bulundan bir oyun için yeni bölümler indirecek, ya da diğer DS’ler ile iletişim kuracak. Aynı zamanda uyku modundayken de açık olacak aletin bu özelliği. Türkiye’de pek kullanılamayacak bir özellik olsa da güzel bana kalırsa.

Bu videoda da Iwata üçüncü parti firmaları tanıtıyor. Kendisi bu listenin, gerçek üçüncü parti destekleyecilerinin bir kısmı olduğunu söylüyor, eğer öyleyse 3DS batıda tam anlamıyla para basacak demektir. Listede kimler yok ki? Activision, Demon’s Souls ve Trauma Center serileriyle bilinen Atlus, Namco Bandai, Capcom, EA, Rock Band serisi ile bilinen Harmonix, Konami (Metal Gear Solid serisinden bir oyun ile açılışı yapacak kendileri), Professor Layton ve White Knight serileri ile bilinen Level 5, Majesco, Square Enix, Sega, THQ, Ubisoft, Warner Bros. … O listede bile burada saydığım yapımcılardan daha fazlası var ki o listenin üçüncü parti olarak DS’e destek verenlerin bir kısmı olduğunu düşünürsek… 3DS kesinlikle Nintendo Wii ile aynı kaderi paylaşmayacak demektir.

Üstteki videoda kısaca 3DS’in özelliklerinden bahsediyor bir arkadaş. Özellikler arasında hoşuma giden yanlardan bir tanesi de aletin eski DS oyunlarını çalıştıracak olması oldu. Hatta tahmin ediyorum ki eski üç boyutlu DS oyunlarına da hafif 3D havası verecek 3DS. Bunun dışında gayet şık görünüyor alet, bir çok farklı renkte piyasaya sürülecektir elbette ama ben şimdiden siyah olana gözümü diktim.

İlginizi çekeceğini düşündüğüm diğer videolar:

Nintendo 3DS Trailer

Kısaca 3DS’i Tanıtan Bir Video

Yapımcıların 3DS Üzerine Yorumları

Sonuç? Güzel bir konsol olacak 3DS, ama 3D özelliğinden çok en sonunda  dokunmatik oyunları düzgün grafiklerle oynayabileceğimiz için seviniyorum.

1 Yorum

Bir cevap yazın