Nihayet Hazır: Dokuz Soket 939 Athlon64 Anakart!

Neden Athlon 64?

Bu işlerden iyi anlayan bir kullanıcıya Athlon 64’ün artılarını sorarsanız sizinle neredeyse dalga geçer. Eğer ayrıntıları merak ediyorsanız yakın zamanda yaptığımız bir işlemci deneyine, örneğin içinde deney sonuçlarının ve ısıl kayıp ölçümlerinin de bulunduğu 3.8 GHz P4-570 yazısına göz atmanızı tavsiye ederiz. Ama biz burada kısaca maddeleyelim:

  • Intel son çıkardığı Pentium 4 Prexcott işlemcilerde 2004’ün başından beri yüksek ısıl kayıp sorunuyla boğuşuyor. İşlemcinin üretiminde 90 nm süreç kullanılmış olsa da yüksek kaçak akımlar büyük sorun yaratıyor. Durumun ne kadar kötü ya da ne kadar iyi olduğunu daha iyi anlamak için Intel’in P4 ısıl tasarım sınıflandırmalarına (PRB0 ve PRB1) bakmak gerekiyor. İlk sınıflandırma ısıl tasarım gücünü 84 W’la sınırlandırıyor fakat ikinci sınıflandırmada bu sınır 115 W’a kadar çıkıyor. En son çıkan PRB0 model ise 3.4 GHz hızındaki P4.
  • Her ne kadar AMD’nin 130 nm işlemcileri de enerji tasarrufu açısından mucize yaratmasalar da en azından “Serin & Sessiz” (Cool & Quiet) özelliğini sunuyorlar. Doğru Windows sürücüsü ve BIOS sürümüne sahip olduğunuz zaman, düşük işlemci yüklerinde sistem saat hızını aşamalı olarak 800 MHz’ye kadar azaltıyor. Böylece ısıl kayıp ciddi oranda azaltılmış oluyor.
  • Başarım tarafından bakıldığında, Intel 3.8 GHz civarında dolaşırken AMD’nin 2.6 GHz’ye yeni ulaşmış olmasına rağmen, AMD işlemciler yine Intel’in bir adım önünde gözüküyorlar. Bu bir kez daha saat hızının tek başına her şey demek olmadığını ve bazı AMD işlemcilerinden sonra gelen “artı” işaretinin mantıklı bir sebebinin olduğunu gösteriyor. Yıllardır bu isimlendirme Intel modellerle kolay karşılaştırma için kullanıldı (bazı durumlarda AMD bu rakamları kullanarak çeşitli numaralara da girişmedi değil).
  • AMD’nin tümleşik bellek denetleyicisi Intel’in bilindik mimarisine göre daha verimli çalışıyor. Bu yüzden DDR400 belleklerin (bellek veriyolu genişliğini ikiye katlamak için çift kanal kipiyle) kullanılması başarım açısından hiç bir sakınca oluşturmuyor ve şu an satılan DDR2-533 belleklerden daha ucuz oldukları için de cebinize de uygun.

Son olarak işlemci satın alırken kendinizi rahat hissetmeniz için kişisel tecrübeler de çok önemli. Ne de olsa bir Mercedes hayranı bir gecede BMW kullanmaya karar veremez. Fakat teknik açıdan bakıldığında, AMD aylardır, müşterilerine verdikleri para için daha fazlasını sunuyor.

1 Yorum

  1. Ziyaretçi

    Bu güzelim anakarttı kullanıyorum, memnunum ama geçenlerde windows7 kurmaya kalktım, ama üzerindeki  sil3132  sata denetleyicisinin doğru dürüst driverini  bulmadığım için kurmadım. Bu  bu driveri bulan ve win7 kuran varmı?

Bir cevap yazın