nForce2 Tacını Kaybediyor mu? VIA KT400A Yongasetini İnceledik

nForce2 Tacını Kaybediyor mu?  VIA KT400A Yongasetini İnceledik

VIA kısa süre önce yeni bir Athlon yongaseti çıkardı. Fakat bu yongaseti Pentium 4`ün yeni 875 yongasetini geçebilecek gibi görünmüyor. Çift kanal bellek modülü yok, daha yüksek hızlı FSB desteği yok. VIA hala tek kanal bellek arabirimi ile çift kanal performansına ulaşmaya çalışıyor. Kanıtlara bir göz atalım:

KT400 oldukça tartışmalı bir yongaseti. Bir yandan size DDR 400 desteği sağladığını düşündüren bir isim taşıyor. İlk çıktığı zamanlarda DDR400 JEDEC tarafından tanımlanmadığı içini, VIA resmi desteği kaldırmıştı. Buna rağmen yongaseti 400MHz’de (200 MHz çift veri hızında) çalışabiliyor.

Diğer yandan DDR400’ün performansı çok yüksek hızlara ulaşamadı. Hatta yapılan testlerde DDR333`ten daha yavaş olduğu kanıtlandı.

CAS gecikmesi 2 olan hızlı DIMM`ler bile bu performans açığını kapatmayı başaramamıştı.

Bu tabii ki NVIDIA’nın nForce2`si için de geçerli. Fakat NVIDIA bu açığı çift kanal bellek arabirimi ile geçmeyi başarmış gibi gözüküyor.

VIA şu anda DDR333`ten DDR400`e geçmeye çalışıyor – ne eksik ne fazla. VIA yongasetlerinin “A” sürümleri şimdiye dek hep daha performanslı oldu. VIA bu eğilimi devam ettirebilirse KT400A`nın KT400`den daha yüksek bir performans göstermesi beklenebilir. Başka bir deyişle, biz daha yüksek bir performans bekliyoruz. Bakalım nForce2`yi geçecek kadar hızlı olabilecek mi?

Bir cevap yazın