nForce2 Giderek Hızlanıyor: Yeni Anakartlar Testte

Intro

Bu günlerde, AMD belki de Athlon XP’nin son kez yenilenmesi olacak bir işlemciyi piyasaya sürüyor. En üst seviye modellerinin yeni Pentium 4’ler ile aynı performansı sunabilmesi için, sistem saat hızı 333 MHz’den 400 MHz’e çıkarıldı.

Söylemeye gerek yok, bunun mümkün olabilmesi için, hızdaki artışı kaldırabilecek yeni bir yongaseti de gerekiyor. NVIDIA’nın bu alandaki teknolojik liderlik iddiası göz önüne alındığında, nForce2’nin yeni bir versiyonu formunda ortaya çıkması bekleniyordu ve öyle de oldu: nForce2 Ultra 400 çıktı.

Yeni Athlon XP 13 Mayıs’da piyasaya sürülmüş olmasına rağmen, NVIDIA’nın yeni yongaseti çok daha önce piyasadaydı ve sonuç olarak şu anda birçok anakart üreticisi tarafından alınıp kullanılıyor. Erken bir başlangıca rağmen, şu ana kadar nForce2 Ultra 400’ün anlamlı adını önceden kullanmak pek mümkün olmadı; çoğu anakart üreticisi anakartlarına sadece 400 MHz’lik FSB saat hızına uyumlu olduğunu belirten bir etiket koymakla yetindi.

Ancak, şu ana kadar isim yapmış üreticilerin tümü bu aşamaya ulaşmamışlardı, bu yüzden bu sefer hem “eski” hem de “yeni” nForce2’leri test ettik ve birbirleri ile karşılaştırdık.

Bir cevap yazın