NForce 780a SLI ve AMD 790FX Karşılaştırması

ASRock K10N780SLIX3-WiFi

Asus’a seçenek olarak düşündüğümüz ASRock anakartlar genellikle eski Asus tasarımlarını başka pazara yönelik ve isimleri değişmiş olarak yinelemesiyle ünlüdür.

ASRock K10N780SLIX3-WiFi

Yerleşim ve İşlevler

Aklı cebinde olan kullanıcılar için K10N780SLIX3-WiFi anakart kalabalık işlev pakedinden çok başarım ve uyumluluğa odaklanmış. Uzun isim sizi ürkütmesin aslında basitçe belirttiği anakartın AMD Phenom “K10” işlemciyi desteklediği, 780a SLI yongasetli olduğu, üçlü SLI ve kablosuz ağ (Wi-Fi) desteklerinin bulunduğu.

ASRock K10N780SLIX3-WiFi

İkinci ve üçüncü PCI Express yuva arasındaki eski moda “atlatma kartı” (paddle) biraz çağdışı görünebilir ancak otomatik yönlendirme yapan anahtarlardan çok daha ucuz ve basit bir çözüm. Toplam 32 yollu PCI-Express 2.0 ikili SLI’da iki x16, üçlü SLI’da bir x16, iki x8 olarak bölünüyor. Dahası iki x16 yuva tam kapasite kullanılırken üçüncü PCIe yuva eskisi gibi devre dışı bırakılmıyor, ancak x1 hızına düşüyor.

SLI atlatma (paddle) kartı

SLI atlatma (paddle) kartı

K10N780SLIX3-WiFi büyük soğutmalı kartları rahatça takabilmeniz için tüm x16 yuvaları birbirinden iki yuva ayırmış ve ilk iki PCIe yuvanın arasını da boş bırakmış. Kullanıcıların en az bir ekran kartı takması gerektiği düşünülünce iki yuvanın arasının boş bırakılması bizce kayıp değil. İkinci yuvanın altında bulunan x1 PCIe ise büyük soğutuculu bir ekran kartı takılırsa kullanılamıyor ve üçlü SLI yapınca anakartta kart takabileceğiniz yalnızca bir PCI yuva kalıyor.

ATA bağlantıları için K10N780SLIX3-WiFi anakartın kenarına yakın bir yere fiş konmuş ve bu büyük ekran kartlarını engelleyecek bir yer değil. SATA 3.0GB/sn bağlantılar ise anakartın en altına yerleştirilerek karmaşadan oldukça uzağa taşınmış. Özellikle kasalarda 5.25″ yuvaların en üstte ve 3,5″ yuvaların en altta olacağı düşünülürse hiçbir bağlantı birbirini engellemiyor diyebiliriz.

Diğer veri bağlantı noktaları ise biraz düşüncesizce yerleştirilmiş: Bilindik ses bağlantısı en alt sol köşeye giderken, disket bağlantısı da PCI yuvaya neredeyse bitişik. Kasaların ön panel ses bağlantılarının önde olduğu düşünülürse bu ses yerleşimini en uzağa koyma alışkanlığı kaybolsa iyi olacak. Dahası öndeki disket sürücüye ulaşacak bir kablonun da yılan gibi dolanması ve uzunca birşey olması gerekiyor. Windows XP kullanıcılarının hala bir SATA sürücü yüklemeden diskleri gösteremiyor olması da başka bir eksi nokta.

ASRock K10N780SLIX3-WiFi

K10N780SLIX3-WiFi’ın sol üst köşesine yakın turuncu SATA bağlantısı ise çoktan ölmüş eski bir Asus tasarımı ancak aslında burası gerçek bir fiş değil! Çünkü K10N780SLIX3-WiFi eSATA için gerekli ek denetleyiciden yoksun ve ASRock bunun yerine bildiğimiz SATA kanalını eSATA için panelin arkasına taşımış. Arka paneldeki eSATA yuvasını kullanabilmeniz için anakartın sağ altında bulunan herhangi bir SATA kanalını, anakart boyunca çapraz geçen bir kabloyla bu turuncu fişe bağlamanız gerekiyor.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın